* YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ - GAYRİRESMİ ÖĞRENCİ ORTAMI
Soru-Cevap DİR HABER SERİİLAN
YILDIZZ DÖK İÇİNİ RAHATLA (DİR)
0 Puan, 11 Yorum

Dolar olmuş 3.50


Hala halk normal hayatına devam ediyor.
Fazla enteresan bir halkız
» T_zarath_T » 11/25/2016 10:01:00 AM | 851 görüntüleme |
poççik (11/25/2016 8:25:00 PM)
Bugün hiç 3.48'in üstüne çıkmadı. Bu tür spekülatif söylemlere itibar etmeyiniz.
-poççik.

Aralık'a kadar yükselir ama sonraki 6-8 ay boyunca düşer. O süre içinde de altın yükselir, şimdiden altın alın altın.
Şu dolar denen kağıt parçasını bıraksak da altınla iş yapsak. Elin çinlisi rusu mal alıp satarken niye amerikan dolarını kulanıyor arkadaş, zoruma gidiyor. Takmış bi kere borcu boynuna, borç bunların tasması, oraya buraya çekiliyor...
Şu bizim bankalarımız dolar piyasasından çekilse de altınla iş yapsalar.
He bi de dolarla işi olmayan piyasaların dolar yükseldi diye fiyat artırması var ki onlara da uyuzum.
ahuramazda (11/25/2016 9:03:00 PM)
Rest çektiği adamlar Dünya'nın para babaları. Farkında mı değil yoksa ülkeyi kapalı sistem rejimine çevirmeye mi çalışıyor anlamadım.
Altın bundan sonra biraz zor yükselir. Ons 15 günde 150 dolar birden düştü, bu düşüş petroldeki düşüşe benziyor. Varili bir zamanlar 130 dolardı, sonra Rusya'yı dize getirmek için kafasına vura vura 30 dolara kadar düşürdüler. Üzerinden yıllar geçti, bakın hala varil fiyatı 50 doları geçemedi. Şimdi dize gelme sırası bize geldi. Bizim millet yastık altında en çok ne saklar? altın. Altına bence bundan sonra dokunan yanar.
Söylemezsek olmaz "yatırım tavsiyesi değildir."
poççik (11/25/2016 9:04:00 PM)
Sorulara cvp ekleyemedim. Bilal bi soru sormuş, çok bi şey yazmayacam da şunu dicem:
Kur artınca kriz gelir diye bir şey yok. Dolar artınca nasıl kriz gelir güzel anlatmışsın ama bu kriz sadece o adama gelir, bütün piyasalara gelmez mesela.
Geçenlerde de Çin beklentilerden az büyüyecez dedi diye petrolden dolayı bi sallantı olmuştu, gerçi şimdi de bayağı bi petrol arzı var ama, o zaman da bayağı ülke zarar etmişti, biraz daha para kaybetseler tam bi kriz olacaktı, bu da petrolden dolayı olan kriz.

Şimdi abd'nin yeni başkanı, şu kadar üretçez, şöyle fazla büyüyecez diye vaat ettiği için, fed de baktı ki hem enflasyon çıkacak hem de millet benden para çekmek isteyecek, bana şimdiden sermaye lazım dedi, para toplamak için Aralık'ta faiz artıracam dedi. Bunu duyan da alabildiği kadar dolar aldı ve bütün dünyadaki paralar karşısında dolar değerlendi. Tamam da acaba aralıkta faizi artıracak mı, ya da tamam artırdı diyelim, bu dolarla bono alan millet, o faizle artan parasını geri çekmeyecek mi, çekince ilerde dolarları illa satacak, satınca dolar tekrar düşecek. Abd üretim yapacak tamam, o sırada pazardan biz biraz çekileceğiz ama en çok avrupa pazarına satacak abd ve buna daha çok zaman var. Biz zaten şimdiden 500 milyonluk avrupayı siktir edip 3 milyarlık asya ve uzak doğuya girmeye çalışıyoruz, zor ve riskli ama abd için çok daha riskli. Sonra faizli banka yerine ticaret yapan finans bankaları çıkacak. Bi de doları bırakıp altın ve diğer kıymetli madenlere girsek... O yüzden doların kuru arttı diye bizde kriz filan olacağını hiç sanmıyorum. Biraz sallanırız o kadar. Bu sallantı sayesinde kalitesiz mal üreten şirketlerle çürük ürün yetiştiren çiftçi biraz akıllanır bence. Onlar için önlemler alınmıştı. ben rusya bizden domates almayınca, başka yerlere satmaya çalıştığımızda milletin daha iyi kalitede ürün yetiştirmesi için uğraştığını gördüm. Dandik uydu kanallarında program yapıyorlar, nasıl domates yetiştirilir, ceviz nasıl budanır diye, bi de fide, kültür tohum, aşılı fidan filan satıyorlar.
Hele ki 2001'e dönme, yazar kasa atma filan...
Ama zevkliydi lan asdgadg ilkokuldayken bahar gelince montu bırakıp bi hırka çıkarmıştım dolaptan, giydim okula gittim, elimi cebime attım, yemyeşil 50 bin lira. Bi an sevindim, geçen sene bayramda almıştım, iyi paraydı, sonra hasss dedim lan bu parayla şimdi kantinde anca bi simit alırsın lan dedim.
Sürekli sakız almak için çıkardığım parayı gören bakkal "o para geçmiyor artık" derdi.
Annem beni kandırır, biriktirdiğin paraları ver altın alayım sana yoksa paralar boşa gider diye alırdı asfasfka

Neyse uzattım, dağınık oldu, ne yazdığım da anlaşılmaz şimdi.
Ben önce bi yere kapağı atam da sonra boş vaktim kalmayınca haber filan takip etmem zaten :)
poççik (11/25/2016 9:07:00 PM)
Ahuramazda
Petrolun düşme sebebi çinden dolayı, ona güvenerek çok çıkardılar, patates değil ki bu alıp dolaba koyarım sonra yerim diyesin. Ucuz ucuz satıyorlar ki zarardan dönsünler.
Ayrıca dolar ile altın arasında ters orantı muhabbeti var. Dolar düşecek, 2017 ortalarında bayağı bi yüksek olur altın.
poççik (11/25/2016 9:11:00 PM)
Bizde var 30 milyar dolar, piyasadaki bilmem kaç trilyon dolarla tabi ki baş edemeyiz. Dolar yerine altını kullandırmıyorlar, zaten o yüzden ters orantı muhabbeti olıyor.
Ama diğer ülkeler de az delikanlı olsalar da doları ülkelerinde dinar gibi bi şey yapsalar. İş görmese, dolanmasa. Ben niye kore malı alınca dolara göre fiyat vereyim ki anasını satayım.
T_zarath_T (11/25/2016 10:02:00 PM)
@ poççik

''Aralık'a kadar yükselir ama sonraki 6-8 ay boyunca düşer. O süre içinde de altın yükselir, şimdiden altın alın altın.''

yeni bir jöleli yiği t bulut karşımızda. canım kardeşim dolar düşecekse neden altın alsınlar ? altın fiyatlamaları usd ons üzerinden olur. eğer doların bukadar düşeceğine eminsen altının onsu zaten dibi görmüş durumda.T_zarath_T (11/25/2016 10:09:00 PM)
hala anlaşılmadıysa altın zaten düşmüş durumda , dolar da düşecekse altını tl bazında daha düşüğe alabiliriz.

bundan sonra dolar düşmez poççik. tayyo ağzıyla konuşmuşsun altınla işlem yapalım falan , sen cari açığın en büyük kalemi olan enerjiyi ne ile alıyorsun ? dolar fiyatı üzerinden. dünyada her şey dolar iledir. senin dediğin resti iran çeker ki o da enerjide dışa bağımlı değildir adamlar kendi yağında kavrulabilir. sen ne üretiyosun ne de petrolün var. o yüzden geç bunları..

abd para politikasında genişlemeye bir daha gitmeyeceğini belirtti. bu da türkiye güllük gülistanlık olsa bile dolar her sene enflasyon oranında artacak demektir. iç dış tehlikelerden bahsetmiyorum bile.

hesaplayalım . dolar, ülke güllük gülistanlık durumda olsa bile 2017 sonunda yüzde 10 ile muhakkak 3.9-4 civarında olacak. 2018 sonunda 4.5 vs diye gider. ama ne ürettiğimiz ne de yatırımcı çekebildiğimiz için muhtemel fiyatlama

dolar 2017 sonunda 4.5 olacak
2018 sonunda 5.5 tl olacak.


bunu not et istersen yüklü miktarda bahse girelim ?

hatta okadar uzağa gitmeye gerek yok poççik gel güzel bi bahse girelim. dolar 4-5 ay sonra 4 tl yi geçecek diyorum var mısın bahse ?
poççik (11/26/2016 12:28:00 AM)
Yok o enerjinin dolarla alınmasını biliyorum, kaddafinin niye linç edildiğini de. Zaten o zoruma gidiyor ya. Benim hep düşündüğümü (hâyal) tayyip de dedi, şu altın muhabbetini, tabi ki demeyle olacak bi şey değil, ben de farkındayım da, hayal de mi kurmayak?

abd parada yayılmayacak, abd içerde büyürken orda enflasyon da artacak, çünkü büyüme enflasyonu da getirir, ya da büyüme için enflasyon lazım diyebiliriz.
Kesin bi rakam veremem ama dolar düşecek. altın dibe vurmuş deme, dibi yok ki bunun, dolar rekor üstüne rekor kırıyorsa altın da düştükçe düşer.
sen petrol alırken dolar yok, onun yerine altın verem mi dediğin zaman adam yok demez, zaten o yüzden tüm dünyada geçen altın ve dolar arasında kaba bi ters orantı oluyor. Ama amerikan şirketine altın vermek de ayrı bi sıkıntı. La şu kuzey ırakı alsak da, artık kürt devleti mi olur, türkmen mi olur, arap kürt türk karışık mı olur ne olursa olsun da, şu petrol bize de aksa da, biz de bi şeyler yapsak. (hayal ama inanıyorum ki o bölgenin petrolü öyle ya da böyle bize gelecek)

valla jöleli yiğit kahvehane ağzıyla konuşuyor ama dedikleri doğru, her ne kadar yapacak bi şey yok gibiyse de doğru...

bugüne kadar sürekli öldük, bittik, vah vah deniyor ama hiç de ölmedik. bazen düştük bazen kalktık ama her düştüğümüzde vah vah diyenlerin "ben demiştim" demesine gülüyorum.

bi maçta arkamdaki eleman sürekli her pozisyonda "aha gol geliyor, bak gol" deyip durmuştu, bi gol olunca da "ben demedim mi" demişti. aklıma geldi şimdi :)
T_zarath_T (11/26/2016 8:32:00 AM)
Amerikada enflosyonun oluşmasına paralel olarak faizleri arttıracaklar zaten , bu şekilde bu işi çözerler. Dolar bolluğu zamanı geçtiği için usd bundan sonra her zaman artacak. Bunun aksini iddia etmek yanlış olur.

Ölmek bitmek mevzusunda ise dostum sen bile dedin bi işe girsem de buraya fazla takılmasam , işe girememe sebebin ne olabilir sence ? piyasada çok büyük bir nakit sıkıntısı var para dönmüyor yatırımcılar gidiyor. Borsa istanbul usd bazında 2009 krizinin de altında durumda şu an. Piyasanın içindeyim firmalar patır patır dökülüyor batıyolar.

Ortada krizin olmadığını iddia etmek çok absürd olur. Kendi deneyimlerime bakarak bile net görüyorum. Usd bazında daha üniv 2. sınıfta part time kazandığım parayı şu an araya giren 5-6 senelik tecrübe ve yabancı dile rağmen hemen hemen aynı oranda kazanıyorum.

Kişi başı milli gelirdeki - nekadar rakamsal oynamalara gitseler de- düşüşü kendin görebilirsin.

2017 çok çetin geçecek. Bu kriz daha derin olacak çünkü tarihte ilk defa halk ve özel sektör bukadar borçlandı ... üstelik dolar borcu bunlar..

Bunların akabinde bankacılık sektörü yara alır, batarsa da ülke batışa doğru gider. İlk çökecek olan inşaat sektörüdür ki 1 senedir çökmüş durumda, yakında temel ihtiaçlara gıdaya kadar çöküşler yaşanacak. Bolluk dönemi malesef geçti.
T_zarath_T (11/26/2016 5:30:00 PM)
kardeş kusura bakma hepsini okuyamamıştım

Yiğit Bulut haklı , doğru konuşuyo demişsin ytü mezunu birisi bunu diyemez ya bukadar cehalet olamaz

http://www.ensonhaber.com/yigit-buluttan-dolar-yorumu-2016-07-20.html

adam tv de dolar 2.5 u geçmez demişti. sonra 3 olunca dolar 2.8 e inecek orayı geçmeyecek dedi
dolar 3.45 şu an farkında mısın ?

cidden ytü de okumuş birisi bukadar olamaz. olmamalı
poççik (11/26/2016 10:05:00 PM)
ya daha uzatmak istemiyorum ama bi kere enflasyona karşı faizle mücadele edilmez, edilirse 2001 krizindeki türkiye gibi yapmış olursun. faiz sadece kısa vadede sana nakit verir ama sonra borçlanmış olursun.
Her şeyi dolara endeksliyorsun, sen kendi paranın alım gücüne bak. Doların şu an artması spekülasyon olduğu için. dolar artıyor ama petrol ucuzluyor, aynı hesaba geliyor. Abd üretime ağırlık vereceğim dedi, hem de içeride üreteceğim diyor, dışardaki şirketleri içeri bile çağırır, gerçi yapar mı yapamaz mı bilinmez ama, üretim yapan bi ülkenin ürettiğini satması için ya parasının değerini düşük tutması lazım, ya da maliyeti düşürüp fiyatı azaltması lazım.
Ayrıca inşaat bitti diyorsun ama bankalar konut kredilerini düşürünce satışlar geçen sene bu aya göre arttı, hem de bayağı bi arttı.
Valla sen, ben nasıl trump seçilince şaşırdıysak yiğit bulut da şaşırmıştır, kimse beklemiyordu ki. ayrıca bu aralıkta faiz artıracağım muhabbeti de yoktu. Dolar sürekli yükseliyordu ama bu kadar ivme kazanmamıştı. Gerçi yazmamışım ama ben dolar ya da ekonomi üzerine değil de, dünyadaki yerleşik düzen, faiz lobisi, enerji lobisi filan üzerine dediklerini kastetmiştim yiğitin.
Dedim ya kahvehane ağzıyla konuşuyor, bir kimse çıkıp da tv'de "bak görürsün dolar 2.86554 olacak, ahan da yazıyorum" demez, derse reyting için der, sonra dememiş gibi yapar filan... sen ben deriz, kahvede oturan dayı der ama tvye konuk olan bi adamın demesi hata olur. benim kastettiğim dünyada olan biten siyasi ve toplumsal olayları iyi yorumluyor. almanyanın pkk desteğini, gezi olayını, arap baharı, rus bilmem nesi filan böyle olayları. o kadar konuşan adamın da yanılmaması beklenemez zaten. çok bilen çok yanılır mıydı yoksa çok laf eden miydi neydi öyle bi söz vardı.
Ben de yanılabilirim. Belki dolar düşmez, belki başka acayip bi olay olur, kim bilir. ama en azından mahvolduk bittik, 2001 öncesine döndük diyenlerden az yanılırım, buna eminim.

hee şunu unuttum, benim işe girememem aslında benle alakalı biraz, yatışlardayım şu aralar

ya onu bunu sttr et de, sürekli üst üste maden kazası olmasına ne diyorsun, diye sorsam da dolar muhabbetini geçsek? ben soma kazasının aslında ayarı fazla kaçmış sabotaj oldğunu sanıyorum ama, son zamandaki kazalar sanki milletin hobaaaaaa boşver güvenliği, önlemi filan, çıkaralım madenleri demesinin yüzünden peş peşe çıkıyor sanki. siirtteki doğal afet gibi görünse de gene de önlem alınmamış belli. damat bey madenler ile ilgili bi şey mi yaptı ki millet bodoslama dalıyor onu bilmiyorum.
YILDIZZ ARAMA