* YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ - GAYRİRESMİ ÖĞRENCİ ORTAMI
Soru-Cevap DİR HABER SERİİLAN
YILDIZZ DÖK İÇİNİ RAHATLA (DİR)
0 Puan, 18 Yorum

Dolar oldu 3.54 - Hoşgeldin sefalet


Sandığımızdan beklediğimizden çok daha kötü bir kriz geldi.
Uzun süre üstümüzden atamayacağımız sefalete merhaba diyin.
Mezun olacak arkadaşlara da geçmiş olsun diyorum.
» T_zarath_T » 12/2/2016 12:33:00 PM | 1253 görüntüleme |
T_zarath_T (12/2/2016 1:21:00 PM)
An itibariyle 3.58
sansasyonnn (12/2/2016 1:57:00 PM)
işletme son sınıfta olan arkadaş erdoğanın bir bildiği vardır, bizi etkilemez bu kriz diyordu dün gece dolar mevzusu açılınca. hala karar veremedim gülsem mi ağlasam mı halimize...
T_zarath_T (12/2/2016 4:15:00 PM)
:) bizim okulun işletmecilerinden ne cacık oluyo allasen :) mühendislerin kafası daha iyi basar ekonomik verilere sayısal analiz mühendislerde daha çoktur

koç, sabancı bilkent odtü boğaziçi işletmecileri dinlemek lazım. bizim işletmeciler çer çöp salla gitsin. ciddiye almamak lazım.
T_zarath_T (12/2/2016 4:16:00 PM)
Bizi etkilemez bu kriz demişler asfdsfg ulan sanki kriz amerikada çıktı adsf
kriz bi türkiyede var şu an. ha bi de meksika brezilya yunanistan falan
poççik (12/3/2016 12:27:00 AM)
Arkadaş neyin velvelesini veriyorsunuz anlamıyorum ki? Dolar sadece Lira karşısında mı değer kazanıyor, bütün para birimleri karşısında değer kazanıyor. Sadece kur arttı diye kriz mriz çıkmaz. Sadece şu an belirsizlik var ve birkaç ay içinde ne olacağı görünecek. Ya dolar iyice yükselip düşüşe geçecek ya da fazla yükselmeden düşecek. O zamana kadar merkez bankası gerek gördüğünde faiz artırabilir, ki şu an görece düşük faiz veriyor, olmadı bankalara rahatlıkla döviz yardımı yapabilir. Ayrıca Türkiye'nin kamu borç stoku, milli gelirinin %30'u civarında, gelişmiş ülkelerde bu %100-200 aralığında, diğer gelişmekte olan ülkelerde % 80'lerde... Yani borcumuzdan 3 kat fazla kazanıyoruz. Sonra 7-8 senedir bankalar konut kredisi, ihtiyaç kredileri gibi kredileri döviz olarak vermiyor, BDDK yasakladı. Bankaların döviz borçları da çok az, isteyen bakabilir.
Bak ne dicem, çok klişe: TEĞET GEÇECEK ::::D
poççik (12/3/2016 12:32:00 AM)
Ayrıca sağda solda "herkes 100 dolar alsın" diye kirli kampanyalar yürütülüyormuş, kulaklarını çekcem onların!!!1!bir!!onbir!
castillove (12/3/2016 1:36:00 AM)
poççik kamu borcu az evet ama özel sektör borcu yaklaşık 220 milyar dolar, kur artışıyla borç ödeme de zorlanır çünkü dolar üzerinden yurtdışıyla ticaret yapıyorsun, teğet geçecek demeyle teğet geçmez, dışa ihracat yapabilecek katma değeri yüksek ürünler yerine yola köprüye inşaata abanınca, ortaokul terk adamların siyasilerle arayı iyi geçinip ihaleyle yer kapıp inşaat ile zengin olmalarına fırsat verirsen olacağı bu. Bu kadar israfın bir sonucu kesinlikle olacaktır
T_zarath_T (12/3/2016 7:48:00 AM)
ya poççik kardeş anladık sağlam akp lisin fakat

yiğit bulut doğru konuşuyo dedin adam dolar 1 tl olacak diyen bir adam, son zamanlarda dolarda köpük var 2.8 e gene gelecek dedi. hangi dedikleri doğru çıktı ua

evet tr nin kamu borcu yok ama tüm borçlar özel sektörde. castillove arkadaşın dediği gibi 220 milyar dolar değil 440 milyar dolardır. milli gelirimizin yarısından daha fazla

cehalet paçalarından akıyor dolar sadece türkiyede artıyo kardeşim sadece türkiyede.

meksika ve brezilyayı sayarsan eğer :) brezilya para politikasında değişime gitti faiz indirdiği için parası değersizleşiyor meksikanın da trump problemi var

sana ufak bir örnek. sırbistan gibi savaştan çıkmış avrupanın fakir ülkesine 2 sene önce gittim. 1 dolar 100 sırp dinarıydı

şu an 1 dolar 115 sırp dinarı.

sırbistandan bahsediyoruz. avrupanın içine gömülmşü hiç bir kaynağı olmayan jeopolitik avantajı olmayan dandik bir ülkede bile dolar aynı seviyelerde.

brezilya meksika ve türkiye en çok değer kaybeden ülkeler. brezilya ve meksikanın bahaneleri var senin bahanen nedir ?
poççik (12/3/2016 9:06:00 PM)
Kardeş lütfen birbirimize hakaret etmeyelim, birbirimizi kırmayalım, ne o öyle cehalet filan?!!!

Bi kere, kur arttı diye alacaklı hemen borcunu çağırmaz, borçlar vadesinde ödenir.
Bu borçların dolarla ifade edilmesi, dolar olduğunu göstermez. Özel sektörün toplam borcunun çok az bir kısmı, en fazla %30'u dövizdir. Bunların da gene çok az bir kısmı 1 yıllık vadelidir. Geri kalanı Tl ve daha uzun dönemli borçlardır.
Ayrıca borç demek sektörün battığı anlamına gelmez, borçla alınan sermayeyi karıda kızda yemiyor bu adamlar, üretiyor, varlığa çeviriyor ve büyüyor.
Senin özel sektör dediğin de aslında yarısından fazlası banka ve finans bankaları. Bu adamlar da borçlarını güvenceyle alıyor, yani alacağına göre borçlanıyor.
Katma değere gelince, evet bu konuda çok ama çok eksiğiz ama çalışılıyor, buna eminim. Doların artması bu sektörlere ivme kazandıracaktır. Tarım, makine, silah üretebiliyoruz ve üretmeye de devam edeceğiz. Hiçbi şey olmasa, dışarıya satamasak da kendimiz kullanır, dışarıya para vermeyiz. Mesela bi aksilik olmazsa en az 2 milyar dolarlık atak helikopteri ve mpt 76 piyade tüfeği siparişi verecek pakistan. Emniyet de artık dışardan almak yerine bizim ürünleri kullanacak. Evet eksiğiz ama o konulara da önem veriliyor.
Sırbistan dediğin ülke avrupa ülkesi, bizim kadar avrupadan bağımsız değil. Orada dolara o kadar bağımlılık olmayabilir. Kuveyt dinarı dolar karşısında değeri yüksek diye çok mu sağlam ekonomileri?
Bölgesel para birimleri konusunda anlaşmalar yapılmaya çalışılıyor. Tabi ki hemen olacak iş değil ama bu doların hakimiyetinden herkes sıkkın. Hele bir de ingiltere italya filan ab'den çıkar da euro iyice zayıflarsa sen o zaman gör doların durumunu. Almanlar da ayrı bi birlik kuramazlarsa sıştık. Bunu gören liderimiz hazreti tayyiberdoğan çalışıyor, rusyayla konuşuyor, dolarla iş yapmayalım diye. Tabi ki gelip de millete youtube kullanmayın, izlesene kullanın diyemezsin hemen, hemen olacak iş değil ama hiç de olmayacak bir iş değil.
poççik (12/3/2016 9:17:00 PM)
ben 220, milli gelirin yarısından fazla diye okudum, 440'ı görmemişim, üstteki yorumu dikkate almayınız pls.
voyvoda (12/3/2016 11:29:00 PM)
bizde kamu borç stoku az tabi ama özel sektör borcu almış yürümüş, oradan da gg.

neyse ya,

ben zaten karanlıkta işe gidip geliyom, benim derdim bana yeter.
T_zarath_T (12/4/2016 10:31:00 AM)
neyse poççik kardeş sen kendini inandırmışsın ben daha ne desem boş inan her cümlen gerçek argümanlara dayanmıyor üstelik çok rahat çürütülecek şeyler.

kuveyt dinarı meselesine falan hiç girme çünkü bu tip karşılaştırmaları cahil chp liler de yapıyo. arapların parası bile düşmüyo diye

körfez bölgesini komple çıkar karşılaştırma yaparken. o bölgelerde para birimleri dolar karşısında sabittir. ne belirlerlerse odur.
poççik (12/4/2016 9:17:00 PM)
Tamam ben de ironi yapmıştım zaten dinar hakkında, paranın değeriyle ekonomi direkt bağlanmaz diye.
tcmb'nin sitesinden bankaların yabancı kredi borçlarına bakabilirsin. Orada bir yıllık olanlar, çok yıllık olanlar, dolar, euro filan hepsi yazıyor.

Şunu da söyleyeyim, doların yükselmesi o zaman da köpüktü, şimdi de köpük. Amerikan malları revaçta diye dolar değerli değil ki, sadece faiz artıracağız dedikleri için değerlendi. Eskiden de köpüktü, şimdi de köpük. Adamlar devamlı suya üflüyor, köpük üstüne köpük. Türkiye'nin puanını durduk yere düşürüyorlar, yatırım yapılabilir değil diye. Biz ne zaman ruslarla ya da doğu ülkeleriyle ticari anlaşma yapsak bi yerlerde terör saldırısı oluyor; atatürk havalimanında, adanada bomba patlıyor. Brezilya, Meksika küçük çetelerle uğraşıyor, biz terör örgütleriyle, avrupanın amerikanın besledikleriyle uğraşıyoruz. Hangi ülke 3 terör örgütüyle birden uğraşıyor? Hem pkk ve uzantıları, hem fetöcüler, hem ışid... dhkp-c filan da var.

KİT'lerin borcunun olmamasını niye söylüyorum, 2001'de esas kriz bu yüzden gelmişti. Kitler para kazanamaz ki, sürekli devletin parasıyla iş yapar, ya başa baş getirir ya da zarar eder. Ama özel sektör öyle değil, onlar kafalarına göre borçlanmaz, büyümek isterler, ya da yüklü satış yapacaklardır, o yüzden borçlanırlar. ha bekledikleri gibi olmaz, az kar ederler ya da zarar eder küçülmeye giderler ama birden bire batmazlar.
Kimler batar, mal gibi, hatta mal değneği gibi tl kazandığı halde dolar borçlanan, ithalat yapacam diye tl kredi çekip gidip dolar alacağına direk dolar kredi çekenler, kazanacağından çok daha fazla borçlananlar batar. Neyseki çok fazla yok bu mal değneklerinden.
T_zarath_T (12/4/2016 10:05:00 PM)
poççik trollük mü yapıyosun yoksa sen cidden yıldız mezunu siyaseti ekonomiyi takip eden biri misin

ula köpük olsa belediye başkanı gibi cumhurbaşkanı çıkıp dolarlarınızı bozun der mi?

meksika brezilya çetelerle uğraşıyo diyosun abicim brezilya faiz düşürdü ondan parasının değeri düşüyor biz faiz de düşürmedik. piyasada nakit para yok herkes borçlu ah gözünü seviyim şu yipit bulut ve yandaş medyayı okumayı bırak yiğit bulut haklı diyodun adam dolar 1 tl olacak diyodu 2.8 e kıvırdı şimdi 3.50-3.60 arasında bu bildiğin 2001 krizindeki değer kaybı.
n/a (12/5/2016 12:28:00 AM)
O değilde dolar yükselirken bigmac'in fiyatı düştü. (eğrisi var) Tamam ekonomi zarar vs de 4 yılda mezun olamamışız bu dururken, futbolcu maaşını dövizle ödeyen kulüp başkanı triplerine ne gerek var. Hadi deneyin işe girmeyi alıyorlar mı. Lise mezunu olarak. Sanki dolarla borç aldık öldük bittik. Öğrencisin ya 100 dolar borç alsan ekstra 10 lira giriyor sana. Yani borcuna. Ne yani. Binlerce sıfır araba satıyoruz 2017 ye kadar şu eldekileri eritelim diyen elemanlar varken ben sefalet göremiyorum. (5 yılda bir araba parası daha devlete vergisi var alıyor adam yine de) Artık rahat rahat yurtdışından bişey alamicaksın cari açığa yarar var. Bi petrol, hammadde fiyatlarına üzülüyorum onu da konuşuyolar ruble yen filan diye. Sigara da zam kötü oldu arkadaş.
T_zarath_T (12/5/2016 1:23:00 AM)
tevfik kardeşim , senin aldığın her ürün dolar endeksli. kaldı ki öğrenci olmayanlar da var ve öğrenci olmayacağın yıllar da gelecek. şu anki yeni mezunlar iş bulamıyor
poççik (12/5/2016 3:20:00 AM)
Ya dolar almayın, yastığınızdaki dolarları bozdurun dediği bizim ülkedeki eski krizlerin marifeti olan alışkanlığı bitirmek için. Şimdiki durum olmasa bile demesi lazımdı zaten. Bayram harçlığımız bile erimesin diye gider 20-30 dolar filan alırdık hatırlamıyor musun?
Gerçi almasak zaten internet kafelerde erirdi :::D
Aga herkes dediğin orta direk adamlarsa onlar kışın mont almışlar, onun taksitini ödeyen tl borçlu adamlar. Taam ben abarttım, sen doğrusunu anla. Borcun tl olduktan sonra dolar bin beş yüz olmuş bana koymaz.
Ayrıca köpük değil mi ya, sen söyle. Şu anda amerika ipin ucunu kaçırdı, bunun farkındalar. fed belki faiz artırmaz bile, onu bile düşünüyorlar. Bu kadar değerli parayla enflasyonunu artıramaz, büyüyemezsin. Dolar arttı diye sana en çok koyacak şey petrolun pahalılanması, ama onda da şu anda arz fazlası var, opec ülkeleri tamam la bokunu çıkarmayalım dediler de petrol 40 küsürlerden tekrar 50 dolara çıktı, yani onda da eğer bizimkiler almışsalar önlem, sıkıntı olmaz. Yani petrolün çok ucuz olması da iyi bi şey değil, başlangıçta bizim için iyi gibi görünse de, biz ne kadar da gümrük vergisi filan yapsak da, çin tayvan gibi ülkeler bi damping yapsa ağzımıza zıçarlar. ne içerde ne dışarda mal satabiliriz o zaman.

Endişe etsem söylerim, burada kimseye siyasi görüşümü, tayyibi filan propaganda edecek değilim. Ya tamam yemişim yiğit bulutu ama cidden endişe edeceğim bi durum yok. Tamam, her şey güllük gülistanlık değil ama en azından önceden alınmış ve şimdi alınan önlemler var, yöneticilerin bu durumu dikkatle ele alacağına inanıyorum. İçim o yüzden rahat.
Burada tartışmada haksız çıksam haksızlığıma üzülmem, ülke olarak sıştığımıza üzülürüm yeminlen.
poççik (12/5/2016 4:06:00 AM)
Bak teyfik araba dedin de aklıma geldi. Mesela bizde en çok bozuk olan sektör otomotivdi. Yeni arabaların ötv'sini indirdikleri zaman millet yeni arabalara, hatta 2000 motor üstü arabalara abanmıştı. Dövizle en çok iş yapan sektör.
Ötv'yi lüks araçlarda artırıp, ticarilerde ve ucuz arabalarda azaltınca satıcılar da kaygılanıp çarkı döndürebilip batmamak için fiyat artırdılar ve hatta hemen eldeki parayla da döviz aldılar. Doların diğer paralara göre bizde daha fazla artmasının sebeplerinden biri de bu zarath. Gene lüks konut yapan inşaat şirketlerinde de böyle oldu. 2017 kötü geçecek diyenler bunlar.
Adamlar yanlış zamanda ötv indirimi yaptılar diyorlar ama aslında geç bile kalınmıştı. Şimdi çok değiştirmediler ama ilerde yine bi ötv değişimi gelir, şu durum atlatıldıktan sonra.
YILDIZZ ARAMA