* YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ - GAYRİRESMİ ÖĞRENCİ ORTAMI
Soru-Cevap DİR HABER SERİİLAN
YILDIZZ DÖK İÇİNİ RAHATLA (DİR)
10 Puan, 2 Yorum

yazayım dedim


Siteye bayadır girmediğim için üye durumunu kim var kim yok bilemiyorum.. o yüzden içimi döküp kaçacağım.

Genç arkadaşlara özellikle şu an üniversiteye başlamış ya da başlayacak olan arkadaşlara naçizane tavsiyelerim olacak. Arkadaşlar size "Z" kuşağı deyip genelleme yapmayı sevmediğimi söyleyeyim ama ne yazık ki yıllar geçtikçe insanların materyalistleştiği ya da modern ifadesiyle sekülerleştiği bir dönemde yaşıyoruz. Dolayısıyla aramızda 7-8 yaş var belki ama siz daha seküler bir dünyada yaşıyorsunuz. Yıllar önce lisedeyken büyüklerinin elini öpmenin ilkel bir davranış olduğu tartışmasında savunduğum, her şeyin görüntüden ve şekilden ve materyal içerikten ibaret olmadığı görüşüne hala sahibim. O yüzden sizlere tavsiyem cep telefonu markası, araba, para vs takıntılarınızdan ve bunlar üzerinden toplumsal statü kazanma çabasına hiç girmeyin. Şu ana kadar çevrenizde gördüğünüzün aksine gerçekten her şey para değil(Çok klasik oldu ama).

Kendinizi cep telefonu markasıyla ya da giydiğiniz pantolonun markasıyla tanımlayıp sınırlandırmayın. Sosyal statünüzü kişiliğinizle, çalışkanlığınızla, entellektüelliğinizle, genel kültürünüzle kazanmaya çalışın. Üniversite fikri anlamda kendini yetiştirmek için bulunmaz bir yer. Belki ekonomik durumunuz çok iyi değil öğrenciyken ama hayatınızda hiç olmadığınız kadar yeni fikre ve düşünceye açık olduğunuz bir zamandasınız. Olabildiğince okuyun. Fikri ve ahlaki anlamda kendinizi yetiştirin. Çünkü mezun olduğunuzda göreceksiniz toplumun, gsm operatörlerinin kampanyalarından ya da telefon tablet vs markalarından falan marka giysiden bahseden insanlardan çok içinde yaşadığı zamanın farkında olan insanlara ihtiyacı var. İnanın üniversite okumayan insanlar zaten sizin yerinize bolca falan marka cep telefonundan bahsediyor.

Hayattan zevk almak mutlu olmak için sadece zengin ya da makam sahibi olmak gerekmediğini bilin. Otobüste yer verdiğiniz insanın teşekkür edip etmediğine bakmadan mutlu olabiliyorsanız, telefona bakmayı unutabiliyorsanız, televizyonda dizi izlerken bir musluğu açık bırakmış gibi hissediyorsanız, sokakta insanlar birbirine kaba davrandığında onların yerine utanabiliyorsanız, işiniz düşmeden bir arkadaşınızı arayıp hal hatır sorabiliyorsanız, sosyal medyada paylaşmadan bir yeri gezebiliyorsanız ya da bir hayvanı sevebiliyorsanız zaten anlatmak istediğim şeylere çok yakınsınız.

Sitenin dinazorlarından birinin naçizane tavsiyelerini okudunuz. İyi geceler efendim.
» fdogan1371 » 5/2/2017 11:50:00 PM | 595 görüntüleme |
kaddafi (5/4/2017 1:12:00 AM)
çok güzel yazı olmuş ama bunu gençler okur mu, okusa "Z nesli" olarak tavsiyeleri dikkate alır mı bilemem. olsun, günah bizden gitsin bir nevi manevi görevimizi yapalım. benim de fosil bir üye olarak yazıya ek birkaç tavsiyem olacak.

eğitim hayatınızda sadece üniversite sınavına hazırlandınız, dershaneye gittiniz, yıllarca hayatınıza hiçbir katkısı olmayacak anlamsız testler çözdünüz, okulda bağımsız olmayan türk eğitim sistemine maruz bırakıldınız... şimdi üniversitedesiniz eğer sadece bunlarla yetindiyseniz, yeterli kitap okumadıysanız, aileniz de sizin eğitim seviyenizden düşükse tam bir bilinmezliğin kavram karmaşasının içindesiniz demektir. neyin doğru neye göre doğru olduğunu idrak etmeye çalışırsınız ve bu şartlar altında pusulanız popüler kültür olur ve de bu yaşlarda grup tarafından kabul edilmeme korkusu çektiğinizden iyice bu kültüre sarılırsınız. bu kültür size tüketmekten, paraya tapmaktan ve diğer insanlarla sizi tek tip insan yaratarak aynı ihtiyaçlara sahip oldurmaktan başka bir şey sunmaz. üniversiteyi bu şartlar altında bitirirseniz mallaşırsınız, seri üretim insanı olup çıkarsınız ve iş hayatınızda "artı değer" veya fark yaratamazsınız. bu yolda giderseniz zamanımızın üniversite mezunlarının içler acısı durumu neyse, iş ilanlarındaki belirli kriterleri karşılamaya çalışan öğrencilerin yaşadığı "kısırlık" ne ise siz de o kaderi paylaşacaksınız. belki neslinizin ortak düşüncesi gereği "ben farklıyım" diyebilirsiniz ama bu şartlara sahip olan insanın farklı olabilme ihtimali yok! hatta subjektif kararları, seçimleri olabilen birey bile değildir.
Bütün bunları aşmak, farklılaşmak adına yapabileceğiniz en yararlı şey içinde bulunduğunuz toplumun kültürsüzlüğünü göz önüne alarak kitap okumak olacaktır. okumak için değil, merak ve öğrenme isteği ile okuyun. tarihi mekanları, çok nezih semtleri gezin kendinize şehir kültürü edinin. kavram karmaşasında kalmamak adına, geleceği daha iyi görmek için tarih okuyun.
ve derslere iş ilanlarındaki "3.0 ortalama şartına sahip olmak" şartını yerine getirmek için değil öğrenmek için çalışın. ki ancak o zaman ticari eşya, mal olmaktan öteye gidebilirsiniz. şartlı cümleler itici gelebilir, zaten kendinden özgüvenli hatta narsist nesle fazla bile gelebilir ama bunlar fark yaratmak, herşeyden önce insan olmak için olması gerekenlerdir.


admin (5/4/2017 11:40:00 AM)
kaliteli etkilesiminiz icin tebrik ediyor ..

cani gonulden kafa dengi dost halkanizin genislemesini temenni ediyorum..

admin,
YILDIZZ ARAMA