* YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ - GAYRİRESMİ ÖĞRENCİ ORTAMI
Soru-Cevap DİR HABER SERİİLAN
YILDIZZ SORU&CEVAP
6 cevap

İNŞAAT

Şu Ana Tasarım Mesleki 7 dersleri hakkında bilgisi olan var mı acaba? zorluk, ödev, proje, sunum, hocalar vs. açısından...

-Betonarme Yapıların İncelenmesi ve Güçlendirilmesi,
-Toplu Taşıma Aktarma Merkezi Tasarımı,
-Betonarme Yapılar ve Temel Tasarımı,
-Deniz yapıları Tasarımı
» otra cosa » 2/4/2018 11:06:00 PM | 622 kez okundu »
eksen (2/5/2018 1:05:00 PM)
- betonarme yapıların inc. güçlendirilmesi ve betonarme yapılar ve temel tasarımı arasında pek fark yok. ikisi de grup çalışması. yapı işletmesi, geoteknik, yapı ve güçlendirmede + malzeme grupları diye bölüyorlar. Farklı disiplinlerde çalışıyorsun sunum ve rapor var. Geoteknik ve malzeme kolay yapacağın iş eski raporlardan bulmak. Yapıda biraz analiz program byt bilgileri vs gerektiriyor. Yapı işletmesi ise excel bilgi gerektiriyor. CPM ve/veya AoN bilmen gerek. Danışmanlar yardımcı oluyor.

- Su yapıları herkes bireysel proje yapıyor baraj gibi ama baraja benzemeyen bişey yapıyorsun adını unuttum. Dersler çok rahat bir var bir yok. Deniz yapıları hocası ayhan hocaysa yine benzer şeyler yapacaksınızdır.

-toplu taşıma hakkında bilgim yok bizim karayolu demiryolu derslerinden biraz daha kapsamlı proje föyleri görmüştüm ulaştırma sayfasında.

Kolaydan zora şeklinde düşünürsek BYİG = BYTT > Hidrolik mes7 derim.
cerberus56 (2/6/2018 12:23:00 AM)
eksen'in dediği su yapıları mes7 değil, mes6. mes7 olan ders Deniz Yapı Tasarımı ve 4yada 5 kişilik gruplar halinde her grup kendi limanını tasarlıyor. Diğer mes7 lerin aksine 2vize 1 final yapıp(diğerlerinde ya 1 vize yada yok) ayrıca 2 sunum yapılıyor.

Toplu taşıma aktarma son 2dönem açılmadı.Öğrenciler çok başarılı olamıyor ve zar zor geçirmek zorunda kalıyorlar diye bir durum vardı. Şimdi niye açtılar bilmiyorum. Daha kolaylaştırmış olabilirler yada öğrencilere güvenleri artmıştır belki.

Güçlendirme ve temel tasarımı arkadaşın da dediği gibi çok farklı degil. 4 ders içinde en basiti yine bu ikisidir. Deniz yapı tasarımı ve Toplu taşıma, eğer özel olarak ilgin yoksa o alanlara zorlar.
cerberus56 (2/6/2018 12:24:00 AM)
Bu arada su yapılarında yapılan yapının adı "bağlama" :)
otra cosa (2/6/2018 1:59:00 AM)
Teşekkürler eksen ve cerberus56; ikiniz de uzun uzun açıklamışsınız :)
Toplu taşıma aktarım için çok farklı yorumlar vardı. O zaman Betonarme yapılar ve temel tasarımı ya da Betonarme yapıların inc. ve güç. almak lazım.

-Hazır sizi bulmuşken şunu da sorsam; yapı işletmesinden ya da yapı malzemelerinden birinden bitirme almak nasıldır, süreçleri, zorlukları vs. bilginiz var mı?
excel'i çok ayrıntılı bilmiyorum bu arada...

-Bi de son; ısı yalıtımı hakkında bilginiz var mı? ilk 2 hafta okula gelememe gibi bi durum olabilir de çok önemliyse 2. hafta gelmeye çalışayım.
eksen (2/6/2018 11:23:00 PM)
- Yapı işletmesinde tez yazarsın, yapı malzemelerinde deney yapar + tez yazarsın baya zaman alır. Vaktiniz yoksa malzemelere bulaşmayın diyenler vardı geçmiş konularda.

- Isı yalıtımı zannedersem bi 4 hafta slayt anlatıyorlar ardından proje başlıyor. Proje dediği de excel tablosu oluşturup, hesabı ona yaptırıyorsun. Toplama, çıkarma, çarpma bölme. Devamsızlığa o kadar bakmıyorlar. Slaytları da paylaşıyorlar. Sınavında her konu çıkar 1 sayfa sözel boşluk doldurma ve maddeler, az bölümü sayısal hesaplamalar. Özellikle kat yüksekliği 2.80 altında olanlar için başka bi hesap vardı kısa, finalde o gelir. Yata yata geçersin. Proje ara kontrolleri var her kontrole 1 günde yapıp girmiştim o kadar kısa. Excel tablosu inşaat çıkmış soru ödev diye paylaşılmıştı burda. Olmadı en kötü grup çalışması, yapan mutlaka çıkar.
otra cosa (2/9/2018 8:58:00 PM)
sagolasın eksen, çok iyi oldu verdiğin bilgiler... o zaman ilk 2 hafta gelmesem de olur.
YILDIZZ ARAMA