* YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ - GAYRİRESMİ ÖĞRENCİ ORTAMI
Soru-Cevap DİR HABER SERİİLAN
YILDIZZ ARŞİV
1 puan

ALEVLER BORDROLU MU?yazik günah ya

1 - Orman yanginlari için ilk soru: "Neden bu ülkede gece de havalanan ve alevlere su atabilen bir tek yangin söndürme uçagi yok?"
Karanlik bastiginda orman yanginlari tabiatin insafina birakiliyor.
Yoksa orman yanginlarinin gündüz mesai bitince gece tatile girdigi mi saniliyor?..
Sorumlular anlatiyor:
"Su kadar helikopter, bu kadar yangin söndürme uçagi... Ama hepsi sadece gündüz uçabiliyor. Gece alevler Allah'a mi emanet?"
Bu nasil kafadir ki orman yanginlarinin gece de sürebilecegini, hele rüzgâr sert eserse, orman köylerini, otelleri, tatil köylerini kavurabilecegini düsünemez!..
Teröriste karsi gece görebilen özel dürbünlerle mücadele veriliyor ama gece de süren orman yanginlarina karsi gece uçabilecek özel yangin söndürme uçaklari ve helikopterleri alinmiyor.
2 - Ege'nin orman bölgesi kiyi kentlerinde havaalanlarina bakiniz. Genellikle sari renkli Rus mali yangin söndürme uçaklari vardir.
Örnegin... En büyük yanginin yasandigi Bodrum için Mugla havaalanindaki 2 uçak kullanildi.
Neden daha fazla degil?
Uçaklarin fiyatlarini sordum... Ankara'daki bakanlarin ve diger kodamanlarin Mercedes makam araçlarinin fiyatlariyla ayni.
Türkiye'de kaç bin böyle Mercedes makam araci var.
Demek ki Mercedes saltanatindan biraz fedakârlik yapilsa, tüm Türkiye ormanlarini koruyabilecek asgari 500 yangin söndürme uçagi filosu olusabilir.
3 - Neden "500 uçaklik filo?" sorusunu duyar gibiyim.
Açiklayayim...
En etkili yanginla mücadele, "alevler henüz göründügü baslangiç aninda" yangini söndürmektir.
Izmarit, sise kiriklarinin güneste kizarak mercek islevi, sabotaj, köylülerin alan açmasi... Hangi nedenle olursa olsun orman yangininin bir baslangici vardir.
En fazla 100-200 agaç yandiginda yeterli sayida yangin uçagi ve yangin söndürme helikopteri, alevlerin üzerine çullansa, yilanin basi küçükken ezilmis olur.
Ama... Hem geç kalinirsa, hem de yetersiz uçak ve helikopterle söndürme çalismalarina baslanirsa, alevler çoktan yayilmaya baslar.
Ayrica... Alevler büyüdügünde tek bir uçak ya da helikopter su attiginda bir kismi daha havada isinarak buharlasiyor.
Yani... Kepçelerin hacmi büyük olmali ve birinci uçak suyu bosaltir bosaltmaz ardindan hemen diger uçaklar su birakmalilar.
Sayi önemli.
.........................
Ve agzimdan yel alsin... Eger bu yanginlar sabotajsa, hainlerin alevleri gece baslatmalari halinde nasil mücadele edilecek? Elde bir tane bile gece uçabilen yangin söndürme uçagi yok.

[email protected]

» yurtsever | » 7/12/2007 12:09:00 AM