* YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ - GAYRİRESMİ ÖĞRENCİ ORTAMI
Soru-Cevap DİR HABER SERİİLAN
YILDIZZ ARŞİV
0 puan

TERCIH YAPACAK OLANLARA ÖNEMLI BIR HATIRLATMA

Arkadaslar haziran ayinin basinda bir duyuru yapilmisti ÖSYM baskani tarafindan, Say2 puaninin hesaplanmasi ile ilgili ve bu açiklamaya göre geçen seneye göre bu sene daha fazla kisinin Say2 puani hesaplanacagi yönündeydi.Bu açiklama 2007 öss klavuzunda da belirtilmis sanirim ama sitede gördügüm birkaç soru üzerine açiklamayi buraya eklemek istedim.Tercih yapacak arkadaslar bu konu hakkinda yeterli bilgiyi alsinlar bence, geçen seneki siralama yaniltabilir onlari diye düsünüyorum.Yazdiklarimda yanlis birsey varsa kusura bakmayin,sadece uyari yapmak istedim.Herkese tercihlerinde basarilar diliyorum.Açiklama su sekildeydi:


ÖSYM bu yil 1 milyon 600 bini askin adayin yarisacagi 2007-ÖSS’ye az bir süre kala "son dakika" degisikligi yapti.

ÖSYM "ve" yerine "veya" degisikligiyle kamuoyunda "yerlestirme puani" olarak bilinen Sayisal-2 (SAY-2) puaninin hesaplanma yöntemini yeniden belirledi. Bu degisiklikle bu yil yüzde 50 daha fazla adayin puani hesaplanacak. Geçen yil 185 ve üzeri puan alan 913 bin 122 adayin puani hesaplanmisti. ÖSYM Baskani Prof. Dr. Ünal Yarimagan, "ve-veya" tadilatini Hürriyet’e açikladi. Testler ve katsayida herhangi bir degisiklik olmadigini bildiren Yarimagan, "Son derece teknik" dedigi degisikligi anlatirken adaylara 17 Haziran’da gerçeklestirilecek ÖSS öncesi önemli bir uyarida da bulundu. Yarimagan sunlari söyledi:

SAY-2 HESAPLAMASI
Geçen sene SAY-2 puanini hesaplamak için MAT-2 ve FEN-2’den alinmasi gereken puan vardi. Bu yil sadece MAT-2 degil, FEN-2’den de 0.5’i geçenlerin puani hesaplanacak.

NE GETIRECEK?
Buna göre geçen yil daha az sayida adayin puani hesaplanmisti. Bu yil 185 barajini asan daha fazla adayin puani hesaplanacak. Yani geçen yil bunu uygulasaydik yüzde 50 fazla adayin puani hesaplanmis olacakti. Tabii ki bu bir yere yerlesme anlamina gelmiyor.

KÜÇÜK BIR TADILAT
Özellikle SAY-2 puani ile bir yere girmek isteyenlerin sansini artiracak. Ama bu tadilat adayi ilgilendirmiyor sadece teknik bir konu.

ÇOK SORU UYARISI
Bu yil ayrica 185 baraj puanini asan sayisal ögrencileri Esit Agirlik 2 ile ögrenci alan iktisat isletme sinif ögretmenligi gibi programlari da tercih edebilecekler. Bu nedenle adaylara önemli bir uyari yapmak istiyorum. Çok test çözün, çok soru yapin. Geçen yil bu çok azdi.


Bu arada SAY2 Hesaplamasi basligi altinda belirtilen cümleyi ben pek anlamadim, geçen sene de 0,5 net gerekmiyor muydu ki,nasil bir cümledir o öyle?Belirtmek gerekirse ben de 2006 girisliyim bu arada.

» n/a | » 7/12/2007 11:51:00 AM

n/a
(7/12/2007 11:56:00 AM)

geçen sene söyle bir durum oldu mat2 ve fen2 den belli bir net yapman gerekiyordu say2 puanin hesaplanmsi için...eger yeterince net yapmazsan hesaplanmiyordu puanin....sanirim onu kaldirmislar...