* YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ - GAYRİRESMİ ÖĞRENCİ ORTAMI
Soru-Cevap DİR HABER SERİİLAN
YILDIZZ DÖK İÇİNİ RAHATLA (DİR)
4.6 Puan, 9 Yorum

Uludereli kadınlar sadece siyah giyiyor, çocuklar çikolata yemiyor...
Türkiye Psikiyatri Derneği’nin hazırladığı ‘2. Uludere’ raporunda, bölgede travmanın sürdüğü, halkın öfkeli ve umutsuz olduğu belirtildi
T24

Türkiye Psikiyatri Derneği, Uludere raporu hazırladı. Uludereli ailelerle konuşan dernek, raporunda "Halk umutsuz, kadınlar sadece siyah giyiyor, çocuklar çikolata yemiyor, oyun oynamıyor" ifadeleri yer aldı.

Şırnak’ın Uludere ilçesinde hava operasyonunda 34 kişinin yaşamını yitirmesinin yıl dönümü yaklaşırken, Türkiye Psikiyatri Derneği’nin hazırladığı ‘2. Uludere’ raporunda, bölgede travmanın sürdüğü, halkın öfkeli ve umutsuz olduğu belirtildi.

Radikal gazetesinden Mine Tuduk'un haberine göre; Türkiye Psikiyatri Derneği'nin raporuna göre, Uludere’de kadınlar iç çamaşırlarına kadar siyah giyiniyor, her perşembe mezarları ziyaret ediyor, geride kalan kanlı tişörtü koklayarak ağlıyor. Köylerde düğün yapılmıyor, çocuklar oyun oynamıyor, çikolata yemiyor.

Rapor hakkında bilgi veren Dr. Hira Selma Kalkan şöyle konuştu:

"Çocukların özellikle öğrencilerin çok ciddi davranış problemleri var. Kızgın ve öfkeliler... Okul camlarını kırmak ya da bir çocuktan beklenmeyecek ölçüde aşırı politize söylemler söz konusu. Bazı çocuklar çok tedirgin, her an kötü bir şey olacakmış gibi davranıyor. Bazıları da yalnızlığı seçmiş, dostluk kurmuyor, konuşmuyor. Bölgede askeri araç ve helikopter geçişleri var, bu sesleri duyduklarında her an bir şey olacak gibi, kendilerini koruyacak kimse yokmuş gibi kâbus ve korku yaşıyorlar. Okulun eşyalarına zarar veriyorlar, ders başarıları düşmüş durumda. Birbirlerine kötü davranarak kavga ediyorlar. Çocuklarla psikolojik destek verecek rehber hoca, ya da bir psikolog bile yok. Çocuklar eğlenceli oyunlar ya da futbol bile oynamıyor. Çikolata, kola gibi keyif veren besinler bile tüketmiyor."

"Kadınlar için de travma boyutları çok büyük. Öfkeli, umutsuz, saldırgan, uykusuzlar. Adalete duyulan güvensizlik bir acıyla baş edememe hali yaratmış. Bitmeyen bir yas halindeler. Normal yas sürecinde öleni unutmazsın ama bu kayıba bir alışma süresi de vardır. Her gün mezara gitmezsin. Kadınlar iç çamaşırlarına kadar siyah giyiniyor ve her hafta perşembe günü toplanarak kayıplarının mezarına gidiyorlar. Buna travmatik yas hali diyoruz. Köyde düğün yapılmıyor, eğlenceli bir faaliyette bulunulmuyor. Ortak düşünce ‘Onlar öldü biz nasıl unutup mutlu olabiliriz’ şeklinde. Kaybettiği çocuğunun bombalama sırasında yanmış kol saati ve öldüğü sıradaki kanlı tişörtünü yıkamadan, sırf evladının kokusunu alabilsin diye saklayan anneler var. Normalde kayıptan sonra şok olur, öfke ve kabullenme aşaması başlar ve herkes inancına göre bunu içselleştirir. Ama Uludere’de ölümü anlamlandıramıyorlar. O yüzden de yas bir türlü tamamlanamıyor."

İşte rapordan bazı bölümler


*Toplu mezarlığa gömdükleri kayıplar için 6 aydır her perşembe mezara gidiliyor.

*Kadınlar durgun, boşluğa bakar gibiler, konuşmaya mecalleri yok gibi, ses tonları düşük.

*Uykusuzluk, iştahsızlık, sık sık ağlama, kırılganlık, ani öfkelenmeler var.

*Öğrencilerin başarısı düşmüş. Öğrencilerde; slogan atma, aniden bağırma, parti yöneticileri gibi konuşma davranışları gözlemlendi.

*Travmayla baş etme tutumunda uçlar meydana gel-miş, bazıları suçluluk duygusuyla hayatını yaşayamaz hale gelmiş, bir kısmı aşırı politize olmuş, bir kısmı sürekli televizyon izleyerek günlerini geçiriyor, köylüler arasında fikir ayrılıkları oluşuyor, köyden göçler başlamıştır.

*Bir kısmı korktuğu için hiçbir şeyle uğraşmak istemiyor. Durum iyice komplike hale geliyor.

Uludereliler ne istiyor?


*Uçak, helikopter geçtiğinde nefret ediyoruz.

*Acıda değişen bir şey yok. Daha dün olmuş gibi. O zamanlar bir şeylerin değişeceğine inanıyorduk, umudumuz vardı. Hâlâ var umut ama…

*Konuştuğum zaman içim hafiflediği için konuşmak istemiyorum. İçimin hafiflemesini istemiyorum. İçimde daha büyük bir acı olsun ki bu can benden gitsin istiyorum. Acaba nasıl can verdi, ne düşündü, ne istiyordu?

*Eskiden o bölgeye giderken dua ederdik mayınlara basmadan geliriz inşallah diye. Korkardık. Dün gittik, arazide dolaştık, ‘Mayına basarız inşallah’ dedik. O arazide dolaştık, deliler gibi zıpladık, güldük. Dua ettik inşallah birimiz bir mayın buluruz diye.
Raporun tam metni

http://tr.scribd.com/doc/114189142/%C4%B0kinci-Roboski-Raporu

http://t24.com.tr/haber/uludereli-kadinlar-sadece-siyah-giyiyor-cocuklar-cikolata-yemiyor/218025
link read women love to cheat
wife affair why husband cheat women who cheat on husbands
» devrimci.. » 11/23/2012 10:55:00 AM | 780 görüntüleme |
n/a (11/23/2012 11:06:00 AM)

amca kimse seni dinlemiyomu gelip burda ilgi çekmeye çalışıyosun

senle bigün sinemaya gidelim amca. patlamış mısır alim sana. insan içine karış biraz yaf.
mini mini bir kuş konmuştu (11/23/2012 11:18:00 AM)
Bunlari her askere giden askerlerin ailesi 30 yildir yasiyor.

Duygularimizi paylasmaya baslamislar.


Ayrica her zamanki gibi duygu somuruleri...
devrimci kartal2 (11/23/2012 11:18:00 AM)
sen beni sktr et, ilgi çekmeye çalışsam daha farklı şeyler yaparım herhalde. Sen olmayan gözlerinle katliamı görmeye çalış azıcık vicdanın varsa. Ben ne paylaşıyorum burada, ne yazıyorum. Sen onlara bak. İyice odunlaşıyorsunuz, ot geldiniz ot gidiyorsunuz. Yeni nesilde bunu daha fazla görmeye başladım. Bir tek sen böyle değilsin ne yazık ki..

ayrıca çalıştığım için ancak bu şekilde sadece haber paylaşabiliyorum. Tek tük girebiliyorum siteye. Azıcık da olsa duyarsızlığınızı yüzünüze vurmak istiyorum, gerçekleri görmenizi istiyorum yoksa bu sitenin meraklısı değilim.

wife affair women love to cheat women who cheat on husbands
devrimci kartal2 (11/23/2012 11:22:00 AM)
askerin elinde silah var, bunların elinde silah mı vardı? çatışmaya mı gidiyorlardı? Asker ile sivili karşılaştırmayı ancak sizi gibi andavallar yapabilir. Hrant dink suikaste uğrayıp katledildi diyoruz, askerler için de böyle üzülsenize diyorsunuz. Hep aynı nakarat, beyniniz bir türlü almıyor herhalde.
married woman looking to cheat women who love to cheat women who cheated
n/a (11/23/2012 11:53:00 AM)

dirlerini okumadığım gibi, "ben beni sktr et"den sonrasını da okumadım.

sen de beni sktr et ozaman. buraya yazıp yazıp "siz beni sktr edin" demek nası bi dingillik onu da anlayamadım. sen bizi sktr etmiyosun ama, azimle yazıosun ibik amca

neyse
:*
devrimci kartal2 (11/23/2012 12:01:00 PM)
olum bana odaklanmayın diyorum, bana değil yazdıklarıma cevap verin. Yazılanlara bakın, siz sürekli olayları kişiselleştiriyorsunuz. Bundan vazgeçin diyorum.

dirlerimi niye okuyasın ki, sonra belki vicdanın sızlar ya da az buçuk kayda değer birşeyler düşünürsün kim bilir?!
n/a (11/23/2012 12:44:00 PM)

senin düşündüğünü niye düşüneyim amca manyakmısın sen. ayrıca sanane benim düşüncemden.

üniversiteli değilsin bişey değilsin. neyin peşinde olduğun hakkında zaten hiçbi fikrimiz yok.

neyse takıl sen amcacım. iyi alıştın bu siteye
subzer0 (11/23/2012 12:57:00 PM)
http://galeri3.uludagsozluk.com/141/serap-eser_192887.jpg

resimdeki serap eser. kendisi kaçakçı değildi, yani sınırdan kaçırdığı mallardan pkkya pay vermiyordu. dolayısıyla pkkya maddi destek de sağlamıyordu. sempatizan hiç değildi. adamların pkkya yardım etmelerini geçtim. kaçakçıydı lan onlar. sınırı izinsiz olarak geçtiler. bu olaydan ya önce ya da sonra iran da gebertti kaçakçıları kimsenin gıkı çıkmadı. burada millet ekmeğini taştan çıkarıyorken oh ne güzel ayda bir vurgun yap, sonra yat. bu söylediğim mazot kaçıran şerefsizler için de geçerli. bu işin Türk'ü Kürt'ü yok. hadi sana hayırlı tıraşlar. en iyi pkklı ölü pkklıdır.
married woman looking to cheat click women who cheated
adamolungeridöndü (11/23/2012 4:23:00 PM)
Yaw neyin pesindesin devrimci.banane siyahmi beyaz mi giyolarsa sehit anneleri varken cokda umrumda degiller.salakca dirlar acma bence hicde vicdanim sizlamadi.3 aylikken babasi sehit olmus bebek beni daha cok ilgilendiriyo.ayrica uluderede olan 30 kusur kisi hicde masum degildi.iarkadasin dedigi gibi irana kacak girmeye calisan 2 turk olduruldu ee adamin sinirindan izinsiz girersen verir cezani.neyse adam gibi oturun yerinizde yasayin bu ulkede benden daha cok hakkiniz var lan.
married woman looking to cheat i dreamed my husband cheated on me women who cheated
YILDIZZ ARAMA