* YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ - GAYRİRESMİ ÖĞRENCİ ORTAMI
Soru-Cevap DİR HABER SERİİLAN
YILDIZZ DÖK İÇİNİ RAHATLA (DİR)
0 Puan, 6 Yorum

bugün de başkasının yerine utanın hadi


Önce videoyu izleyin

https://www.youtube.com/watch?v=CWQszuMqBoQ

Arkadaşlar hani bazen soruluyor ya işte Türkiye ya da islam dünyası neden geri kaldı diye. Tam olarak videoda sebebi bizzat müşahade edebilirsiniz. Yani einsteinı, schrödingeri mezarında nasıl ters döndürebilirim diye uğraşılmış galiba. İşin daha kötü tarafı insanların, islamın aslında böyle bir şey olduğu, tüm müslümanların da böyle olduğu yanılgısına kapılması. Ne yazık ki bu düşünce yapımız yüzünden 400 yıldır hiçbir bilimsel ilerleme yaşayamıyoruz. Ancak zaten yapılmış bulunmuş olanları tekrar edebiliyoruz. Basiretle bakamadığımız her an, bize başka başka alanlarda daha kötü yenilgiler olarak dönüyor.

Şu da yukarıdaki zatın 400 yıl önce yaşayanı.

http://www.dunyabulteni.net/haber/193634/istanbul-rasathanesi-bir-gecede-neden-yok-edildi

Neyse bugün de başkasının yerine utanmış olduk.

» fdogan1371 » 8/29/2017 6:17:00 PM | 832 görüntüleme |
admin (8/29/2017 10:12:00 PM)
bir link de benden:

http://www.ekrembugraekinci.com/makale.asp?id=566

admin,
admin (8/29/2017 10:16:00 PM)
yet another:

https://www.youtube.com/watch?v=JjnAXc7chRs

admin,
kaddafi (8/30/2017 2:22:00 PM)
şahsen kişilerde sorun olduğunu düşünmüyorum. böyle insanlar her zaman var olacaktır. önemli olan bu kişilerin düşüncelerinin toplumda yer bulup bulmaması. mesele insan malzemesinin kalitesidir, insanın hangi ideoloji çerçevesinde nasıl yetiştirildiğidir.

dün şeyh bilmem ne hazretleri, bugün cübbeli yarın başkası. insanlar bunların fikirlerine inanıyorsa sorunu başka yerde aramak lazım.
fdogan1371 (8/31/2017 9:56:00 PM)
@admin

ilk linkten başlayayım. Diyelim ki zamanında rasathanenin kapatılmasında din adamlarının rolü yoktu. Fakat benim bahsetmeye çalıştığım şey sadece bu örnekten ziyade başka bir şeydi. Osmanlıdan da öncesine dayanmakta. Gazzali tarafından ibni rüşd ve onun gibi ilim adamlarının tekfir edilmesi gibi. Yanlış anlaşılmasın Gazzali yi severim hatta ihyayı ulumuddin ini de bir kısmını okumuştum. Fıkıh ve dini bilgisi derin olan biridir. İbni rüşd ün tekfir edilmesinde de değilim aslında, ibni rüşd ün kafir olup olmaması beni çok ilgilendirmiyor. Bir adamı tekfir ederek onun yaptığı tüm çalışmaların bir kenara itilmesindeyim. İbni rüşd ü , farabiyi, ibni sina yı biz tekfir edip kitaplarını necis ilan ettik fakat batıya rönesans yolunu açan kitaplar arasında bunlar var(hatta hala bazıları prestijli üniversitelerde okutuluyor). Hülasa benim takıldığım şey, bizim coğrafyamızda din bilginlerinin sözleri muteberdir. Dolayısıyla bir din alimi bilgisinin çok olmadığı bir konuda ahkam keserse diğer söyledikleriyle birlikte doğruymuş gibi algılanır. Bu da halk katında da bilimin yabancılaştırılmasına sebep olur. çok yakın bir örnek vereyim. İlkokullar ilk defa bizim köye geldiğinde gavur mektebi deyip kimsenin çocuğunu buraya göndermemesi gerektiğini söylemişler. bunu da ilk ağızdan duydum. Bunun gibi örnekleri çoğaltabilirsiniz.

ikinci linke gelince yukarıda söylediğim gibi cübbelinin dini fikirlerini ve dini ilmini eleştirecek yetkinliğe sahip değilim. Zaten benim eleştirdiğim dini bilgisi değil kendi alanı olmayan kendisinin konuyla alakalı bir fikri bulunmadığı konularda ahkam kesmesidir. İkinci videodaki özrü bence kabahatinden büyük. Bilime eğer oportunist bir şekilde yaklaşırsan bilim sadece senin o an ki ihtiyaçlarını çözer. Gerisine lüzum yoktur demek sürekli ilerleyen bilim ve teknoloji karşısında eski kalmak demektir. Hali hazırdaki eğitim sistemimiz, sosyal anlayışımız ve birbirimize bakış açımız oportünist olduğu için kısa vadeli çıkarlarımız dışında bir konuyla ilgilenmiyoruz. Einstein genel görelilik kuramını, enerji ve maddeyle ilgili çalışmalarını yayınladığında o gün ki dünya için hiçbir işe yaramaz şeylerdi fakat 30 yıl sonra atom bombası oldu. Daha sonra nükleer enerjiye dönüştü(Bunun örneklerini çoğaltabilirsiniz.). Söylemek istediğim şey neyin işe yarayıp yaramayacağını o an bilemeyebilirsiniz. Bilimin güzel tarafı sürekli yeni bir şeyler sunması ve bunlardan bazılarının dünya için devrim niteliğinde işlere yaramasıdır ama bir çok bilim adamı sadece meraklarını gidermek için çalışır. Buldukları bazı şeyler çok sonraları cep telefonu, bilgilsayar(şu an kuantum bilgisayar yapmaya çalışıyorlar) vb olarak geri döner. Dolayısıyla bilimin herhangi bir dalına işe yaramaz, para israfı demek beni üzen ve bunu sözüne itibar edilen birinin çıkıp söylemesi.
poççik (9/1/2017 12:18:00 PM)
"Gazali'yi severim.. fıkıh ve dini bilgisi derin olan biridir"
İmam Gazali'nin manevi olarak büyük bir kutb olmasını bıraktım, büyük bir islam alimini böyle değerlendirmek

Einstein iyi adamdır, baktım da fizik bilgisi de derindir
Aziz Sancar'ı severim, baktım da kimyadan da anlıyor
Van gogh delikanlı adamdır, kerata güzel papatya yapıyor, aferin taktir ettim.

demek gibi bi şey. Örnekler çoğaltılabilir. Bir alimi değerlendirebilmek için en az onun kadar ilim bilmek gerekmez mi?
fdogan1371 (9/1/2017 12:35:00 PM)
@poççik

Zaten amacım gazzaliyi değerlendirmek değildi. Yukarıdaki yorumu okuyup Gazzaliyi değerlendirmek için yazdığımı düşünmemişsindir herhalde. Her zaman söylüyorum ben bilgimin yetişmediği yere bok atmam. Ama tavır, davranış, üslup ve en azından bir mühendis olarak cübbelinin söylediklerinin yanlış olduğu değerlendirmesini yapabiliyorum.
YILDIZZ ARAMA