* YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ - GAYRİRESMİ ÖĞRENCİ ORTAMI
Soru-Cevap DİR HABER SERİİLAN
YILDIZZ DÖK İÇİNİ RAHATLA (DİR)
10 Puan, 1 Yorum

Mavi


Theos antik komşularımıza göre en yüksek varlık . Zeus, Dios ve Deus için etimolojik ilham noktası.

Theoria yine aynı komşulara göre teori.

Bir teoriden söz edilebilmesi için mevzu bahis durumdan ya da vakadan bir şekilde ayrı olunması gereklidir. Üstel veya dışsal bir fikir ya da duruş tarafından yapılan spekülasyondan ibarettir aslında. Ve en azından ortaya çıkış sürecinde doğruluk payının olması çok da elzem değildir.

Diyebiliriz ki, spekülatörlerin akla gelebilecek her konuda fikren tanrısallaşma arzusudur. Hakkında teori üretilen olgunun üzerinde veya dışında bir aklın resim içindeki resmin betimlenmesi.

Pratikle bağdaşmayan her teori sadece fantezi ürününden ibarettir, eksiktir.

Gökyüzü mavi, deniz mavi. Gökyüzü güzel, deniz güzel. Dolayısıyla şahsi gözlemlerim ve deneyimlerimden yola çıkarak öne sürdüğüm teorime ve genellememe göre mavi güzeldir!

Pek tabii, teorimi bir kademe daha ilerleterek insanları da ikiye ayırabilirim; maviyi seven zevk, duruş sahibi insanlar ve maviyi sevmeyen zevksiz ve sıradan insanlar.

İş pratiğe gelince, benim üzerine uzun uzun düşünüp, deneyimlerimi harmanlayıp oluşturduğum ve fikri pazarlamasına dahi başladığım biricik teorim, maviyi ömrü hayatında görmemiş biri üzerinde daha ilk saniyede çökecektir. Güzelliğini bırakalım, mavinin kendisini tanımlamak bile imkansız olacaktır.

İşin daha vahimi ise mavi üzerine olan bu teorimin, maviyi görmemiş bir kişi tarafından yine mavi kavramı eksik diğer bir kişiye anlatılıp, pazarlanmasıdır. Teorim bence mutlak doğrudur ancak anlatan ve dinleyen maviden bihaberdir.

Demem odur ki teorilerle fikren tanrısallaşma yoluna girmeden önce, hakkaniyet açısından, evvela maviyi görmek ve göstermek lazımdır. Bu sayede öne sürülen teori kişisellikten çıkarak, genellenen diğer insanlar için de bir şeyler ifade edebilir.
» Namütenahi » 10/6/2017 10:30:00 AM | 851 görüntüleme |
syntax (10/17/2017 3:09:00 AM)
tldr derler ya, aynen öyle
YILDIZZ ARAMA