* YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ - GAYRİRESMİ ÖĞRENCİ ORTAMI
Soru-Cevap DİR HABER SERİİLAN
YILDIZZ DÖK İÇİNİ RAHATLA (DİR)
7 Puan, 0 Yorum

Sarı


Pandora.. Anlatılır ki Hermes’in kurnazlığı, Afrodit’in ihtişamı, Minerva’nın cazibesi; suyla, toprakla yoğrulup, karışıp bir olmuştur. Havva..

Prometheus’un çalıntı ateşinin gazabı insanoğlu üzerine bir kutu içinde bırakıldı. Pandora’nın kutusu..Kutuyu açan kişi Epimetheus. Prometheus’un kardeşi, aklı evvel. Kutu içinde hapsolan, insanlığa musallat hastalıklar, kötülükler, üzüntüler bir anda açığa çıktı. Her biri tüm dünyaya yayıldı. Kutunun en dibinde umut vardı. O çıkamadan kutu tekrar kapandı.

Nietzsche der ki; umut, kutuda kalan son kötülüktür. Istırabı uzatır. İşkence sırasında acı sebebiyle kendinden geçen bir insana dökülen soğuk su misali. Bir kabulleniş ya da eylemsizlik olarak algılanırsa, mantıklıdır.

Sulu sepken nihayete ererken sorulur; “Kolay elde edilmiş bir mutluluk mu, yoksa insanı yücelten acı mı daha iyi?”

Kişinin yaşadıkları kişiyi pişirir. Ruhsuz, sentetik kentleri şehir, betondan binaları ev, kurak coğrafyaları memleket yapan, kişiye yaşattıklarıdır. Mavru tadı alan, erdiren tecrübedir.

Artık, künklerinden oluk oluk zehir akmış kutunun kapağı aralandığında dışarıya süzülecek bir tek umut kaldı. Parıltısı zinhar sarı. Ezelden tehirli bir intibaha sebep olacak.
» Namütenahi » 2/2/2018 5:19:00 PM | 941 görüntüleme |
YILDIZZ ARAMA