* YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ - GAYRİRESMİ ÖĞRENCİ ORTAMI
Soru-Cevap DİR HABER SERİİLAN
YILDIZZ DÖK İÇİNİ RAHATLA (DİR)
7.25 Puan, 8 Yorum

13 yıllık mezundan tavsiyeler.


Arkadaşlar herkese selamlar.

Öncelikle şunu tavsiye edeyim, siteye sahip çıkın, besleyin ,iyi bakın, etkili kullanın. Burası hepimizin mutlaka bir gün işimize yarayacağı bir platformdur. ( Site kurucularıyla hiç bir bağım yok. :))

Şimdi sadede gelelim.

Mezun olduktan sonra rahat etmek , bunca yıl çürütülen dirseklerin karşılığını alabilmek istiyorsanız, bir kaç tavsiyem olacak ;

1. Bol bol sosyalleşin ( webde değil tabi ki ).. Bir insanla iletişim kurmayı öğrenmenin, geliştimenin en iyi yoludur bu. Tanımadığınız bir insana bir şey diyecekseniz , pısırıklaşmadan, direk, muhabbete girebilin. Ne kadar çok insanla iletişime geçebilirseniz o kadar iyi olur sizler için. Herkesten bir şeyler öğrenebilirsiniz, bir şeyler edinebilirsiniz. İnanın bana bu çok önemli bir spor olur sizler için. Müthiş bir dağarcık kasmış olursunuz. Kulüplere üye olun, imkanınız varsa, gezilere, eğlence partilere katılın, korkmayın. (siyasetten uzak durun, ülkede yeterince siyasetçi var. )

2. Hızlı ve pratik düşünmeyi öğrenin. Yoksa her gece, " bana şu lafı diyene, keşke şunu deseydim vs." , " ya şu adama şu lafı söylemeseydim keşke vs." gibilerinden keşkeli yatak monologunuz olur kendinizle. Bunun en güzel yöntemi bence, dikkatli olmayı öğrenmekten geçiyor. İçinizde bulunduğunuz duruma dikkatinizi tam verebilirseniz , bu iş tamamdır. B12 ,uykusuzluk vs. gibi fizisel durumlar dikkatsizliği tetikliyor tabi , ama arkanızda yarım bıraktığınız ya da yarım bırakamadığınız hiç bir şey olmamalı bence.

3. Her yaşın ,her zamanın her durumun imkanları , imkansızlıkları , getirdikleri , götürdükleri vardır. İçinde bulunduğunuz zaman dilimini maksimum fayda ile yaşatın kendinize. Yıllarım oyunla, kahvede taş dizmeyle, instagrama foto arşivi yapmayla geçti vs. demeyin kendinize ileride. Tabi oyununuzu da oynayın, kahveye de gidin, diğer boş işleri de yapın ama dozunda bırakmayı öğrenin. Bu tarz zaman öldürücüleri dozunda bırakacak iradeye kavuşamazsanız , iş hayatınızda da vakti efektif kullanamayabilirsiniz. ( bu arada kahvesine giden varsa, mehmt abiye selam söylesin :P )

4. Tek bölümle sınırlamayın kendinizi. Müh. okuyorsanız ,yanında işletme de okuyun açıktan falan. İİBF de okuyorsanız yanına sosyal bir dalın tohumlarını da serpiştirin mesela. Yaygın bir tez önümüzdeki yılllada çalışanların %80 henüz adı bile belli olmayan işlerde çalışacağı yönünde. Zihnindeki tohumların sayısı mutlaka önem arz edecek gelecekte.

5. Kendinize olan güveniniz çok önemli. Öncelikle kendi mentorunuzun yine kendiniz olacağını bilin derim ben. Ailenizin ,çevrenizin , ülkenin , iş yerinizin koşulları ve sizin üzerinizdeki etkilerinden öte, sizin öz-etkiniz çok önemli. İnsanlar en çok yanlış kararları, sert-kötü tepki gören davranışları , kendinden daha üste koyduğu profiller yüzünden , öz-güven eksikliği yaşıyor. Dikkat ederseniz tamamındaki etkili faktör kendi düşündükleriniz. Kendinizi sevin arkadaşlar. Kendinizle barışık olun. Kendinizi, kendiniz yargılayın. Sonra çevreye açılırsınız.

6. Derslerinizin senelerinizi istila etmesine izin vermeyin. Onları vaktinde halledebilirsiniz. Ya da halledemezsiniz, okulunuz uzar. Bunları kafanıza takmayın. Sizin üniversite hayatınızda öğreneceğiniz bir çok şeyin gerisinde kalacak derslerde öğrendikleriniz. Hayatı öğrenin arkadaşlar. Ev-sınıf-yemekhane-sınıf-ev döngüsüne girmeyin sakın.Neticede insan tarafınızı geliştirin mutlaka. Dürüst, mert , delikanlı vs. insan olun demiyorum size, bunlar tercih ve huy meselesi. Ama konuşabilen, fikrini üslubuna uygun beyan etmekten çekinmeyen , aranan , gülebilen , güldürebilen , hatırlanacak , iz bırakbilen bir insan olun-olmaya çalışın-.

Beni merak eden varsa söyleyeyim. Sıfırdan , şirket sahibi oldum, ortaklarım var. Hiç bir derste öğrenemediklerime yanmadım iş hayatım boyunca. Ama boş geçirdiğim zamanlara, asosyal hallerime , kırılan hislerime hep üzüldüm, yandım. Siz yanmayın inşallah...

NOT : Yabancı diller , pc programları , sertifikalar , vs vs cartlar curtlar.. bunları size ben tavsiye etmem. size bunları tavsiye edene , ancak bir tavsiyem olur ; sen kime tavsiye veriyorsun ulan! :)))
» dahstres » 6/4/2018 5:29:00 PM | 2819 görüntüleme |
admin (6/5/2018 2:20:00 PM)
👍


jgh (7/5/2018 1:31:00 AM)
benim yerime yarın tonozda bi kahve sigara yapın.
yitük (7/9/2018 6:36:00 PM)
9 yıllık mezun olarak söylüyorum güzel ve doğru tespitler
triger (7/10/2018 2:06:00 AM)
klasik kobi olmuşsun anlaşılan yabancı dil önermediğine göre

gelen mühendise asgari ücret teklif ediyon mu bari.
mustafa değil (7/10/2018 11:13:00 PM)
patron işe alsana beni :(
satanistinikesenkedi (7/19/2018 2:54:00 AM)
7 yıllık mezun da geldi , benim tavsiyem naçizane tavsiyem içinizden ne geliyorsa yapın. Pişman olmak için yeterince zamanınız var. Önce yapın ama... Ben Türkiyede mühendisliğin potansiyelinin düşük olduğunu düşünerek asıl kalbimdekine yönelip pilot oldum. Memnunum da... Bundan önce de 5-6 ay ar-ge mühendisliği yapma fırsatım oldu küresel bir firmada. Kendi adıma ingiliçcenin zararından çok faydasını görüm. Projede sizden büyük oyuncular sizin dilinizi öğrenmiyor,mecburen siz onların dilini öğreniyorsunuz. Öte yandan gerçek anlamda mühendis olmak istiyorsanız yaratıcı olun ve üretin. Ben hep dünyada ya da en basitinden türkiyede olmayan bir şeyin kalıbını tasarımını yapıp ülkemde üretmek isterdim. Plastik çay karıştırıcıyı çıkaranı düşünün, öyle... Büyük hayaller kurun mutlaka,10da 1i olsa bile sizi kalan kısmını yapmaya teşvik eder.
Siteye sahip çıkın, ben girmeyeli 3 yıl olmuş. Ona rağmen gece vakti esince girdiğimde aktif olmasını görmek güzel. Kampüste reklamını yapın, admin olun cepten 3-5 koyun tonoza afiş bastırın. Herkes burada olsun. Birbirinize sahip çıkın, üniversiteye 1 kez geliniyor.


extreme (8/27/2018 9:24:00 PM)
adam haklı :)
Reis Junior (10/20/2018 1:00:00 AM)
6 yıllık mezun geldi...

adam haklı.
YILDIZZ ARAMA