* YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ - GAYRİRESMİ ÖĞRENCİ ORTAMI
Soru-Cevap DİR HABER SERİİLAN
YILDIZZ DÖK İÇİNİ RAHATLA (DİR)
10 Puan, 6 Yorum

Ve Eflatun


Komşu Platon der ki; karşıtı olan her şey muhakkak karşıtından ortaya çıkmalıdır. Bizimkiler de Eflatun der.

Biraz açalım.

Bir şey büyüdüğünde, daha önceki küçük halinden daha büyük bir hal meydana gelir. Güçlü zayıftan, hızlı ise yavaştan meydana gelir. O halde, her şey ancak kendi karşıtından meydana gelebilir. Karşıt çiftler arasındaki bu dönüşümde, birinciden ikinciyi ve de ikinciden birinciyi meydana getiren iki tane doğuş vardır. Her oluşumda zorunlu olarak biri diğerinden meydana gelir ve bu değişim istisnasız iki yönlü gerçekleşir.
Uyanık olmanın karşıtı uyumaksa hayatta olmanın karşıtı ölümdür. O halde ölüm ve yaşam birbirinin karşıtı olduklarına göre, denenebilir ki karşılıklı olarak birbirinden doğarlar. Karşıtlar ilişkisinde iki doğuş olduğundan “ölmek” kendi doğuşunu dengeleyecek başka bir doğuş olmazsa doğa eksik kalır. İşte bu ikinci doğuş yeniden doğmaktır.

Karşıt çiftler arasında bir daire çizen bu ikili doğuş olmasaydı ve şayet doğuş, karşıtlardan birinden diğerine düz bir çizgi çizecek şekilde gerçekleşseydi, bütün varlıklar aynı görünüme sahip olur, aynı etkiye maruz kalır ve yeniden doğum imkansız hale gelirdi.

Fuzuli hayatımda karşıt çiftten ölümün bir türünü gördüm. Elbet herhangi bir yaşam sonlanmadı, ağıtlar yakılmadı, ruh da bedende devam etti. Lavinia’yı kendinden de gizleyen şairin buyurduğu üzere ölüm gibi bir şey oldu. Mevzu bahis dairenin yarısı aşıldı. Yeniden ve mutlu doğumlara.
» Namütenahi » 19.07.2019 00:30:00 | 687 görüntüleme |
poççik (22.07.2019 05:34:00)
Anlaşıldı, bir aşk bitti ve yeni aşklara yelken açıldı veya açılacak.
Hacı ani final yapmıştın sen, bitmişti bu seri? Çivit mavisi, nane yeşili, gül osuruğu, bok kırmızsıı gibi ara renklere gireceksen bu iş bitmez ha.

özdemm (31.07.2019 02:26:00)
Gül osuruğu ne be olum, sesli güldüm gece gece:))
poççik (21.08.2019 14:37:00)
Gül kurusunun sesli olanı ::::))
özdemm (21.08.2019 14:39:00)
Beğendimmm:)
YILDIZZ ARAMA