* YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ - GAYRİRESMİ ÖĞRENCİ ORTAMI
Soru-Cevap DİR HABER SERİİLAN
YILDIZZ DÖK İÇİNİ RAHATLA (DİR)
0 Puan, 5 Yorum

Neden vegan?Et yiyen kişiler, daha fazla bitki katliamına ve su kullanımına sebep olmaktadırlar :)

"Bir kilogram kırmızı et üretilirken 15 bin 455 litre su, 3,6 kilogram buğday ve 36 kilogram da kaba yem gerekiyor"

Bunları hayvana vermek yerine insanlara versek daha fazla insan doyabilir en basitinden.
https://t24.com.tr/haber/her-sey-bir-kilogram-et-icin,248100


Vejetaryan değil de vegan olmak, dünyadaki karbon ayakizini bayağı azaltıyor, yani verilen zararı:
https://i0.wp.com/shrinkthatfootprint.com/wp-content/uploads/2013/01/Plates.gif?resize=540%2C210

çünkü hayvansal ürünlerin üretimi, dünyaya zarar veriyor.

Vegan olan bir kişi, her sene 100-200 civarı hayvanın ölümüne sebep olmamış oluyor.

Hayvanların kullanılmasına ihtiyacımız yok. Türkiyede binlerce vegan var ve gayet sağlklı ve ucuza yaşayabiliyorlar.

Savaşlarda nasıl at kullanılmıyorsa veya faytonlar ulaşım için şu yılda, şu an hiçbir hayvansal kaynaklı şeye ihtiyacımız yok. Hepsini bitkilerden alabiliyoruz.

Veganlık, genelde daha sağlıklı ve ömrü uzatıyor. Kolestrol ve kalp krizini azalttıpı yönünde bir sürü araştırma ve canlı örnekler var: https://challenge22.com/vegan-heart/

Doktor mesela vegan olmuş kötü bir yaşam tarzı olduğunu göstermek için ama sonra tam tersi olduğunu görmüş: https://www.livekindly.co/meat-loving-cardiologist-goes-vegan/

Burda da türkiyeden vegan bir doktorun vvideoları var:
https://www.youtube.com/watch?v=xUN9Wj5UyZw&list=UUJFbmD0YNPIAx7O_45spfkw&index=13

Kendisine bir sürü ilaç kullanılması söyleniyor hastalıklarından dolayı fakat veganlığı keşfediyor ve tüm hastalıklarından kurtuluyor.


Leonardo da Vinci, kafka, , tolstoy gibi bir çok ünlü kişi de bunların farkındaydı ve bu adaletsizliğe destek olmayıp şiddetsiz ve barışçı bir yaşamı tercih edenlerdendi.

türkiyeden vegaen boksör dünya şampiyonu oldu http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/hurriyet-cumartesi/sampiyon-vegan-boksor-yumruk-yerim-et-yemem-41374863

Bir kadının öldürülmesine karşıyız veya bir ağacın kesilmesine keyfi olarak veya sokak hayvanının tekmelenmesine. İnek koyun gibi hayvanlara da her saniye bir şiddet uygulanıyor, deney labratuarlarında hayvanlar kullanılıyor her an. Sokaktak köpek veya mezbahadaki inek, 2si de aynı acıyı hissediyor, bizim gibi arkdaşlıkları olan canlılar.

Dünyada çok acı var, çok fazla sömürü var. Çocuk yaşta çalışmak zorunda olanlar, dilenen yaşlılar, öldürülen kadınlar... Belki bunları engelleyemiyoruz ama destek olmamayı seçebildiğimiz ve engellenmesine katkı sağlayabileceğimiz bir şey var. O da hayvan sömürüsüne karşı olmak. Bunun en kolay yolu da vegan olmak.

Böyle bir site de var:

https://www.veganoluyorum.com/neden

Sorularınız için:
https://www.instagram.com/cursedchico/» Cursed C.. » 15.12.2019 20:01:00 | 865 görüntüleme |
valenrach (15.12.2019 23:06:00)
Hic beyran icmemis, kuyu kebabi yememis, kaz eti gommemis yazar dusuncesi. Kitlesel bir sekilde gerceklestirilme ihtimali olsa veganliga gecebilirim ama bireysel gecisimin etkisiz olacagini bildigim icin bu sekil devam edicem. Zaten hayatta 3-5 zevkim var, bunu da heba etmicem.
triger (16.12.2019 21:57:00)
meşe kömüründe dinlendirilmiş antrikot, tereyağı banyosunda bonfile, low and slow pişmiş bir brisket, köfteler, pastrami kaburga bunları yemeden niye ot yiyek. önce bunların bi tadına bakalım.
poççik (09.02.2020 17:59:00)
Olm hayvanı yoktan var eden, ona rızkını veren, onu hayatta tutan izin vermiş, kullarına izin verdiği hayvanlardan usulüne göre öldürüp istedikleri gibi; ister çiğ, ister kızartılmış, ister haşlanmış, ister ızgara, sınırsız patlayana kadar yeme izni vermiş.

Sen kimsin amk yemeyin diyorsun?
poççik (09.02.2020 18:06:00)
Ayrıca onun yediğini sen yiyemezsin, onun vücudundan çıkanı sen üretemezsin. Sana lazım olacak olanı, onun vücudundaki fabrikada ürettirip sana veriyor.

10 kilo ot yiyene kadar 100 gram et ye. İnsanlara haram olana helal demekle helal olan şeye haram demek aynı.

Senin hakkın var, neslini tüketmediğin, ızdırap vermediğin sürece öldürebilirsin, etinden derisinden, sütünden, pokundan, kemiğinden yararlanabilirsin.

Hayvanlar bu dünyaya ot yiyip, etrafa bön bön bakıp ölmek için gelmedi. İnsanlığa hizmet edebilmek onların ulaşabileceği en yüce şey. Kimisi insanlığa yiyecek olur, kimisi taşıt olur, kimisi hastalık tedavi eder, kimisi insanın hayretini artırır, ona şükür ettirir.


Hayvanları sadece yiyip, içip, sıçıp ölecek birer canlı olarak görüyorsan, onlara ve onları yaratana büyük hakaret ediyorsun, bunu bil.
poççik (09.02.2020 18:25:00)
Neden urfa diye de bi kebapçı vardı ya :::::::)
YILDIZZ ARAMA