* YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ - GAYRİRESMİ ÖĞRENCİ ORTAMI
Soru-Cevap DİR HABER SERİİLAN
YILDIZZ DÖK İÇİNİ RAHATLA (DİR)
6,8 Puan, 5 Yorum

15 Yıl Olmuş Olmuş Bu Siteye Üye Olduğum Vakit


Merhaba Arkadaşlar,

2005 Yılında YTÜ'ye adımımızı attığımızda böyle bir sitenin var olması bizlerin işini çok kolaylaştırıyordu. Katılımcı sayısı oldukça fazla olduğundan bir o kadar da yardımlaşma oluyordu. Şimdilerde durumu nedir bilemiyorum. Yine de bazı zamanlar girip bakıyorum eskileri yâd ederek. Biz okurken mezunlarımızın bizlere verdiği bazı tavsiyeler olurdu haliyle, lakin bir çoğumuz kulak ardı ederdi onları. Naçizane bazı hususları da ben dile getireyim belki faydası olur. Kulak ardı etmeyecek Gençler çıkar belki aranızdan. Yurt içi ve yurt dışında çalışmış ve bir çok kültürle iç içe yaşamış biri olarak:

Yabancı dil öğrenmek için kursa değil WAT veyahut Erasmus gibi programlara gidin. Yabancı dil bilmek ayrıcalık değil zorunluluk.
Yurt Dışına gidin, bursunuzu mu biriktirirsiniz, baba parası ile mi gidersiniz ne yapın edin yurt dışına gidin hatta imkan varsa yaşayın.
Yurt dışında Erasmus ve WAT gibi tecrübeye sahip kişilerin yabancı dili kavramaları çok daha kolay oluyor.
Bölümünüzü sevmeseniz bile mezun olmaya bakın YTÜ Diploması hafife alınmayacak kadar değerli.
Yarın önünüze nasıl bir fırsatın çıkacağını bilemezsiniz, mesleğinizle bile ilgisi olmayan ama o işi yapabileceğiniz yeteneklere sahip olabilirsiniz.
Mutlaka sosyal çevreniz olsun, bu çok önemli öğrencilik hayatında iş tutuşunuz nasıl ise mezun olunca da size referans olabilecek sektördeki kişiler veya okul arkadaşlarınızın size bakışı da o yönde oluyor.
Tecrübe önemli işi küçük görmeyin.
Gençken tecrübe önemli, orta yaşlardayken para, bu yüzden işi parmağınızın ucuyla yapmayın.
Sosyal çevreniz sayesinde önemli kişiler ile bir araya gelebilme şansınızı arttırın ki bu size iyi bir projeksiyon olur.
Sosyal çevreniz yalnızca sınıf ve okul arkadaşınızdan ibaret olmamalı.
Gezmeyi de okumayı da ihmal etmeyin, yönetici mühendis veya farklı branşta yönetici olacaksanız genel kültürünüz olacak, kimse kültürsüz, vizyonsuz adamı yönetici yapmıyor.

Allah kolaylık versin doğru işi bulmak her geçen gün zorlaşıyor.
Öğrenciyken hep bir hayalim vardı: Diplomamı almış bir şekilde yukarıdan iktisata doğru inen o yokuşta arkamı dönüp son kez okuluma bakmaktı ve bu hayal gerçek oldu. Hayaliniz olsun yoksa zaten yaşayıp gidiyoruz.

Sevgiler...
» peacebew.. » 16.08.2020 17:00:00 | 1397 görüntüleme |
extreme (04.09.2020 21:02:00)
Umarım uygulamayıp da pişman olan sayısı çok çıkmaz :)
aykırı (22.10.2020 19:57:00)
11 yıl olmuş benim de ve yıllardır girmiyordum. çoğu zaman soru sormak için girdiğim bu siteye bu kez iş ilanı bırakmak için girdim. Umarım burdan birkaç arkadaşı aramıza katacağız.
*kaymak* (06.12.2020 11:11:00)
15 yıl olmuş benim de, ne günlerdi be geceleri 200 online olurdu şimdi 2-3 kişi anca, nerde o eski günler heyt be gençlik.
mehmetçik (28.06.2021 22:47:00)
Ben de 2005 girişliyim ve gördüğüm kadarıyla siteyi daha çok bizim jenerasyon takip ediyor. 😊
Okula son bakış hep hayalimdi benim de ve benim gibi herkesin de diye düşünüyorum 😀
assa1501 (01.01.2022 22:38:00)
Ben de 2006 girişliyim, 2010 mezunuyum. Her şeyi buradan takip ederdim girip bir bakmak istedim :)
YILDIZZ ARAMA