* YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ - GAYRİRESMİ ÖĞRENCİ ORTAMI
Soru-Cevap DİR HABER SERİİLAN
YILDIZZ KARİYER
YILDIZZ.COM olarak öğrenci ziyaretçilerimizin faydalanması için bir kaç hafta önce fikir olarak ortaya koyduğumuz bir girişimi daha gerçekleştirmenin sevincini yaşıyoruz. Kariyer bölümünün ilk yansıması olacak Y.T.Ü mezunları ile etkileşim ve tecrübe paylaşımı için ilk konuğumuz ve mezun abimiz Google'daki arama çalışmalarımız sonucu iletişim bilgilerine ulaştığımız Sayın Besim Şenkardeş.

Öncelikle Besim Bey'e bize gösterdiği ilgi ve ayırdığı zaman için tüm YILDIZZ.COM ailesi adına bir kez daha teşekkür ederiz.

YILDIZZ.COM Kariyer - Besim Şenkardeş Söyleşisi

".. üniversitenin son sınıfında profesyonel anlamda Isıtma - Soğutma - Havalandırma alanında faaliyet gösteren bir şirket kurdum. Bu şirkette ortak olarak benim haricimde gene YTÜ Makine Müh. liğinden mezun bir arkadaşım vardı."
Öncelikle "Besim Senkardeş kimdir?" diyerek başlayalım. Bizlere kendinizi kısaca tanıtırmısınız.

1975 yılında İstanbul'da doğdum. Ortaokul ve liseyi Özel Eyuboğlu Lisesi'nde okudum. Daha sonra 1994 yılında YTÜ Makine mühendisliğini kazandım. 1,5 senedir evliyim ve eşim de YTÜ Makine Mühendisliğinden mezun. Ancak o benden farklı olarak Otomotiv üzerine yine YTÜ'de; ve pazarlama üzerine İÜ'de master yaptı.

Okuldan mezun olduktan sonra yaptığınız çalışmalar, işler ve şu anda yöneticisi olduğunuz Batı Ambalaj San. Tic. A.Ş hakkında da bizlere bilgi verebilirmisiniz.

Ailemiz ticaretten gelen bir ailedir. Ben üniversite zamanında mevcut şirketlerimizde yardımcı olmak amacıyla çalıştım. Ancak üniversitenin son sınıfında profesyonel anlamda Isıtma - Soğutma - Havalandırma alanında faaliyet gösteren bir şirket kurdum. Bu şirkette ortak olarak benim haricimde yine YTÜ Makine Müh. liğinden mezun bir arkadaşım vardı. İstanbul - Ankara - İzmit' te bir hayli ciddi iş merkezi, konut ve otel ısıtma, soğutma, havalandırma ve yangın tesisat projelerinin uygulayıcısı olduk. Ancak ne yazık ki istediğimiz kârları elde edemedik. Bu nedenle bu şirketi tasviye edip askere gittim. Dönüşümde biraz profesyonel hayatı öğrenmek için Bigbag imalatı yapan SUNJUT A.Ş isimli, yaklaşık 2000 çalışanlı bir şirkette Teknik Müdür yardımcısı olarak çalıştım. Yaklaşık 2 sene kadar bu firmada çalıştıktan sonra 1973 yılından bu yana Oluklu Mukavva Karton Kutu imalatı yapan aile şirketimiz olan Batı Ambalaj A.Ş'ye dönüp, uzun süredir bu firmanın yöneticiliğini yapan babamdan işleri devraldım. Yaklaşık 1.5 senedir bu firmada yönetici olarak çalışmaktayım. Şirketimiz Türkiye'nin önde gelen isimleri olan Philips Aydınlatma, Kurukahveci Mehmet Efendi, Beybi Plastik Eldivenleri ve Aksu İplikleri vb. firmaların karton kutu ihtiyacına hizmet etmektedir.

".. arkadaşlarım nedeniye ben hep İnşaat Fakültesini istemiştim. Sınav sonucunda Makine oldu o zamanlar çok üzülsem de  bugün  çok iyi olmuş diyebiliyorum."

Biraz daha gerilere dönüp; Yıldız Teknik Üniversitesi'ne gelişiniz, Makine Mühendisliği'ni seçmeniz, kazanmanız ve ilk zamanlarda yaşadığınız duyguları bizlerle paylaşırmısınız.

Aslında YTÜ ye geliş hikayem oldukça ilginçtir diyebilirim. YTÜ İnşaat Fakültesinde okuyan çok arkadaşım vardı. Bende lise zamanında onlarla beraber bazen Yıldız'a gelirdim. Ortam çok güzel gelmişti bana. Bu nedenle tercihlerimi genelde YTÜ ağırlıklı yaptım. Ancak arkadaşlarım nedeniye ben hep İnşaat Fakültesini istemiştim. Sınav sonucunda Makine oldu o zamanlar çok üzülsem de  bugün  çok iyi olmuş diyebiliyorum.

Makine Mühendisliğinde öğrenci iken nasıl bir öğrenci idiniz acaba? Ortalamanız, derslere devamınız ne seviyede idi?

Doğrusunu söylemek gerekirse ben okuldan 6 senede mezun oldum ve ilk 3-4 senemde çok ama çok kötü bir öğrenciydim. Gerek devam seviyem, gerekse de not ortalamam çok kötüydü. Yanlış hatırlamıyorsam 1.03 civarlarındaydı. Ancak son 2 senede inanılmaz çok çalıştım ve derslere devam ettim ( ki bunda eşimin katkısını belirtmeden geçemeyeceğim ve sizin vesilenizle kendisine bir kez daha teşekkür etmek isterim ) ve mezuniyet ortalamamı 2.78'e çıkardım. Ancak kimseye bu olayı tavsiye etmem çünkü son 2 senede yaşadığım sıkıntılara baktığım zaman, yaptığım hataları çok iyi ama üstüne basa basa söylüyorum çok iyi görmemi sağladı.Zaten ondan sonra hayata bakış açım çok değişti. 

Yıldız Teknik Üniversitesi'ndeki "Makine Mühendisliği Eğitimi" hakkındaki fikirleriniz nelerdir?

Ben okulumu ve öğretmenlerimi çok sevdim. Ancak dersler biraz daha pratiğe yönelik olabilir diye düşünüyorum. Ve piyasaya cıkınca YTÜ mezunu arkadaşlarımızın başarıları benim okuluma olan inancımı çok daha arttırdı. Arkadaşlarımın önemli bir bölümü çok iyi şirketlerde ve çok iyi pozisyonlarda görevdeler.

"Herkes bir şekilde üniversiteden mezun oluyor ama bunların arasından sıyrılmak için ne yaptığınızın değil nasıl yaptığınızın önemli olduğunu düşünüyorum."

Çok kapsamlı olacak bu soru belki ama; sektörel ve çalışma deneyimleriniz sonucu şu anda Makine Mühendisliği'nde okuyan arkadaşlarımıza ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz. Teorik bilgi, yabancı dil, sektörel deneyim, teknoloji kullanimi gibi  farklı kulvarlar hakkındaki tavsiye ve tecrübelerinizi aktarabilirseniz eminiz ki YILDIZZ.COM ailenisindeki yüzlerce Makine Mühendisliği öğrencisi arkadaşlarımız bu tavsiyelerinize pûr dikkat okuyacaktır.

Öncelikle yabancı dil ile başlayayım. Tüm öğrenci arkadaşlarıma ne yaparlarsa yapsınlar muhakkak en az bir yabancı dil öğrenmelerini tavsiye ederim. Bu bence bir yerde tutunmak için olmazsa olmazlardandır . Sonrasında fark yaratmak. Herkes bir şekilde üniversiteden mezun oluyor ama bunların arasından sıyrılmak için  ne yaptığınızın değil nasıl yaptığınızın önemli olduğunu düşünüyorum. Sürekli gelişme, bunun teknolojik anlamda ve birey anlamında geçerli olduğunu düşünüyorum. Sonuçta en modern makinerlerle iş yapıyor olsanız dahi bu makinenin açma kapama  düğmesine  yine bir insan basacaktır. Bu nedenle sürekli eğitim ve gelişme şarttır. Ayrıca sektör anlamında öğrenci arkadaşlarımıza tavsiyem çok iyi analizler yapıp sevecekleri sektörü seçmeleri. Bu sayede her sabah söylenerek değil sanki hobileriyle uğraşacakları bir mekana gideceklermiş gibi hissetmeleridir.

Aynı dönemde okuduğunuz arkadaşlarınızdan halen görüştüğünüz, çalıştığınız arkadaşlarınız var mı?

Daha  önceki soruda da belirttiğim gibi o dönemdeki arkadaşlarımın çoğuyla görüşüyorum ki zaten söylediğim gibi eşim de YTÜ Makine mezunudur. Şu anda mezun olan arkadaşlarımla birlikte çalışmıyorum ama bir çoğuyla fikir alışverişlerimiz oluyor. Ayrıca haftasonları şirkette buluşup şirketi daha iyi yerlere taşımak için deneyimlerinden yaralanıyorum. Ayrıca fiilen yine YTÜ Endüstri'den Mezun bir arkadaşım yazılım anlamında bana destek veriyor.

"Ne okulu ne de sosyal yaşantılarını 2. plana atmamalarıdır. Bu, iş hayatında da böyledir. İş zamanı iş, Eğlence zamanı eğlence. Bana göre okulu 2. plana atmak kadar sosyal hayatı da 2. plana atmak hatalıdır."

Öğrencilik hayatınızda yaşayamadığınız, eksik yaşadığınıza inandığınız "keşke" leriniz var mıdır? Varsa tüm Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerine bu tip önerileriniz olabilir mi?

Aslında yaşayamadığım keşkelerim yok aksine yapmasaydım dediğim keşkelerim daha çoktur. Daha önce belirttiğim gibi uzun seneleri boşa harcadıktan sonra toparlamak için son 2 senemde inanılmaz yıprandım. Şu an okuyan arkadaşlarıma tavsiyem çok dengeli bir hayat yaşamaları. Ne okulu ne de sosyal yaşantılarını 2. plana atmamalarıdır. Bu, iş hayatında da böyledir. İş zamanı iş, Eğlence zamanı eğlence. Bana göre okulu 2. plana atmak kadar sosyal hayatı da 2. plana atmak hatalıdır. Her ikisini de yeterince ve dengeli yaşamak gerekir diye düşünüyorum. Web sitenizde zaman zaman görüyorum ki bazı arkadaşlar vizelerden ve finallerden bunalmış durumdalar ama ben bütün samimiyetimle söylüyorum ki isteyen öğrenci arkadaşımla su an dahi yerimi değiştirmeye hazırım :)

".. o anfilerin, kış bahçesinin, orta bahçenin havasını soluyan insanların birbirine mesafeli olmasını pek düşünemiyorum. Nede olsa herkesin benzer anıları aynı yerlerde geçmiştir."

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunlarının sektörde herhangi bir ağırlığının olduğu veya yardımlaşma&dayanışma içerisinde olduklarından bahsedilebilir mi sizce?

Kesinlikle buna inanıyorum. Bir kere YTÜ mezunu arkadaşlar kesinlik piyasada rağbet görüyorlar. Ayrıca destek konusundada bir hayli iyi durumda olduğumuza inanıyorum. Zira o anfilerin, kış bahçesinin, orta bahçenin havasını soluyan insanların birbire mesafeli olmasını pek düşünemiyorum. Nede olsa herkesin benzer anıları aynı yerlerde geçmiştir.

Konuyu biraz degiştirelim. İnternet ve sivil toplum kuruluşları hakkındaki fikirlerinizi nelerdir? Siz interneti hangi amaçlar için kullanıyorsunuz? Mesleki ve sosyal sivil toplum kuruluşları, kampanyaları ve sizin bunlara katılımınız ne seviyede gerçekleşmektedir?

İnternet sayesinde dünyanın kesinlikle ufaldığını düşünüyorum. Ve insanlar için artık bilgiye ulaşmak için sıkıntı diye birşeyin kalmadığına inanıyorum. Ben ve firmam interneti, sektörde dünya teknolojisini takip etmek ve müşteriye ulaşmak için bir araç olarak kullanıyoruz. Ayrıca üyesi olduğumuz mesleki derneklerle iletişim amaçlı kullanıyoruz. Sivil toplum örgütlerine gelince, Türkiye'nin gelişmesinin, başta ülke sonra birey olarak daha refah, daha insan gibi yaşamamızın en büyük etkenlerinden biri olarak görüyorum. Ben dediğim gibi daha çok mesleki derneklere üyeyim.

Son olarak Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerine  ve özellikle Makine Mühendisliği öğrencilerine söylemek istediğiniz birşeyler var ise bunları da duymak isteriz.
Soru-cevap şeklinde gerçekleştirdiğimiz bu faaliyetimize katıldığınız için size gönülden teşekkür ediyoruz.

Öncelikle web sitenizi inceledim ve çok beğendim. Sizi ve ekibinizi tebrik etmek isterim. Öğrenci arkadaşlarıma tavsiyem ise öğrencilik yıllarının tadını çıkarmaları yönündedir. Daha önce de belirttiğim gibi hem akademik, hem sosyal anlamda ve YTU'lü olamanın ayrıcalığının farkında olmaları, bunu da ileride unutmamalarıdır. Bir de unutmadan mezun olmadan aşağıda parktaki büfeden ( ki bizim zamanımız da seyyar arabaydı ) yiyebildikleri kadar köfte yemeleridir zira iş hayatında oraya uğrama fırsatını pek fazla bulamayacaklar :)..

Hepinize teşekkür eder, başarılar dilerim.


Endüstri Mühendisi Alper Doğu Özgür Söyleşisi

Elektrik Mühendisi Can Tansever Söyleşisi

YILDIZZ ARAMA