Öğrencilere Vergisiz Cep Telefonu ve Bilgisayar!

1 min


Vergisiz cep telefonu satışına yönelik bir tarih açıklaması bulunmuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada “Yükseköğrenimdeki gençlerimize bir defaya mahsus olmak üzere cep telefonu ve bilgisayar ediniminde vergi muafiyeti sağlayacağız, ayrıca aylık 10 GB ücretsiz internet vereceğiz.” dedi.

Vergisiz cep telefonu indiriminden üniversitelerin ön lisans ve lisans bölümlerinde eğitim alan öğrenciler yararlanacak. Bir defaya mahsus olarak cep telefonu ve bilgisayar alımında vergi kaldırılacak.

CEP TELEFONU VERGİ ORANLARI
Telefonların vergisiz fiyatı üzerinden sırasıyla %1 oranında Kültür Bakanlığı Payı, %12 oranında TRT Bandrol Ücreti, ÖTV ve %18 oranında KDV alınıyor. Telefonun fiyatına göre ÖTV oranı %25, %40 ve %50 olarak değişiyor.

2023 CEP TELEFONU TAKSİT SAYISI
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), geçtiğimiz yıllarda taksitli cep telefonu alımlarına yeni düzenleme yaptı. Buna göre “yenilenmiş ürün” niteliğinde olan cep telefonu alımlarında, kredi kartlarında taksitlendirme süresi herhangi bir tutar sınırı olmaksızın 12 ay olarak belirlendi.

Cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan tüketici kredilerindeki vade sınırı fiyatı 12 bin lira ve altında olan cep telefonları için 12 ay oldu.

Cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan tüketici kredilerindeki vade sınırı fiyatı 12 bin lira üzerinde olan cep telefonları için ise 3 ay olarak belirlendi.


0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Image
Photo or GIF